speccy.pl
Facebook Like


SPECCY.PL

[SPECCY.PL PARTY 2022.1]

[WIKI SPECCY.PL]
Polecamy

KOMITET SPOŁECZNY KRONIKA POLSKIEJ DEMOSCENY
PIXEL HEAVEN 2023
AYGOR
Forum ZX Spectrum
Zawartość panelu chwilowo niedostępna
Archiwum plików ZX Spectrum
Nawigacja
Kempston Joystick przez port LPT w emulatorze ZX Spectrum
Kempston Joystick przez port LPT w emulatorze ZX Spectrum

Gdy zasiadam do prawdziwej maszyny - klona ZX - „Bajt”, to chętnie używam starego joysticka Kempston. Czasami używam jednak emulatora i pomyślałem iż fajnie by było podłączyć jakiś joystick do PC i używać razem z emulatorem. Miałem już plan aby kupić jakiś współczesny, analogowy kontroler gier na USB ale ostatecznie postanowiłem podłączyć stary joystick Kempston do PC za pomocą jakiejś przejściówki. Okazało się, że istnieje kilka możliwości podłączenia wspomnianego kontrolera. Kiedyś trafiłem na artykuł pod tytułem Adapter dla joysticka cyfrowego do PC w którym jest opis wykonania przejściówki z wykorzystaniem 15-pinowego złącza Game Port/MIDI. Jakiś czas temu zleciłem bratu - eletronikowi żeby zrobił mi taką przejściówkę - niestety zrobił mi samą płytkę - nie za bardzo estetycznie i do tego bez podłączonych kabelków z obu stron. Próbowałem uzupełnić konwerter o wspomniane kabelki ale nie udało mi się tego zrobić i płytka leży do dziś gdzieś w częściach elektronicznych:

Ostatnio za sprawą artykułu Jak podłączyć cyfrowy joystick od Atari, Amigi do peceta (i nie tylko) dowiedziałem się o innych sposobach podłączenia joysticka Kempston do PC, między innymi za pomocą portu LPT:

Metoda ta nie potrzebuje żadnej elektroniki - wystarczy połączyć odpowiednie piny w porcie LPT z pinami w porcie Kempston joystick oraz zainstalować sterownik LPTJoy (atajoy) w Win9x lub PPJoy w Win98 lub Win2k (2000, XP). Jak widać na zdjęciu, zrobiłem to wykorzystując stary przedłużacz RS232 oraz nowy wtyk z obudową LPT które zakupiłem na znanym portalu aukcyjnym.

Producentem sterownika PPJoy jest Deon van der Westhuysen (DeonVDW). Aktualnie PPJoy nie jest już rozwijany, nie działają strony domowe a ostatnią wersją udostępnioną w listopadzie 2009 przez autora na blogu Finally! A new version jest PPJoy 0.8.4.5 - również w wersji 64-bit. Niestety zamieszczony tam link do sterownika nie jest już aktywny ponieważ autor nie używał własnego serwera hostingowego. Jak wynika z blogu, DeonVDW obiecał udostępnić kod źródłowy na SourceForge ale nie podał linku. Sterownik w wersji 0.8.4.5 wraz z kodem źródłowym można pobrać z blogu użytkownika Carl Kenner:

PPJoy 0.8.4.5 has finally been released! - PPJoySetup-0.8.4.5-early-release.exe

PPJoy Source Code - PPJoyOpenSource0.8.4(RENAME).zip

Strona domowa w wersji 0.30 zachowała się w archiwum Wayback Machine. Wersję 0.80 można pobrać z forum elektroda.pl z tego tematu. W internecie można też znaleźć alternatywne linki np. na SourceForge.net lub SourceForge.jp w projekcie SmartPropo Plus (suma kontrolna MD5: ea889891cc340c312e8dce2988426785).

Chyba najlepszym zastosowaniem PPJoy wraz z joystickiem Kempston jest wykorzystanie go w emulatorach komputerów 8-bit np. ZX Spectrum lub Commodore 64. PPJoy został przetestowany przeze mnie w Spectaculator dla ZX i CCS64 dla C64. Jeśli podłączymy PC przez TV-Out do telewizora i uruchomimy emulator na pełnym ekranie to można poczuć się jak za dawnych dobrych czasów. Oczywiście zamiast magnetofonu i kaset stosujemy pliki TAP lub TZX.

Sterownik PPJoy występuje w Menedżerze urządzeń w sekcji Urządzenia interfejsu HID. Jeśli w komputerze jest inne urządzenie HID np. odbiornik IR to może pojawić się problem po wejściu do apletu Kontrolery gier polegający na tym iż system w kółko znajduje nowe urządzenie HID. Można to zauważyć po dźwiękach podłączania i odłączania urządzenia USB lub gdy jednocześnie otworzymy Menedżer urządzeń. Nie zauważyłem natomiast aby przeszkadzało to w jednoczesnym, poprawnym działaniu PPJoy (np. w Spectaculator) i pilota (odbiornika IR).

P.S. Za pomocą PPJoy i Kempstona można również sterować dowolną aplikacją w systemie Windows lub samym systemem za pomocą emulacji klawiatury lub myszy. Zrealizujemy to np. za pomocą programu JoyToKey:

PPJoy wraz z pluginem SmartPropo Plus umożliwia podłączenie nadajników radiowych od modeli zdalnego sterowania do PC za pomocą złącza Audio Line In lub Mic. Można wówczas sterować wirtualnym samolotem w programie symulatora lotu za pomocą profesjonalnych nadajników - patrz link. W tym celu zostało napisane specjalne oprogramowanie - FMS (Flying-Model-Simulator). Do sterowania można wykorzystać również nasz joystick Kempston tylko okazuje się iż przydałby się od razu drugi joystick. Nie sprawdzałem tego, ale myślę iż drugi port LPT np. na karcie PCI i drugi joystick Kempston załatwiłby sprawę.

Autor: Gelip
Licencja Creative Commons Ten artykuł jest objęty licencją Creative Commons Attribution-NonCommercial-NoDerivatives 4.0 Międzynarodowe.
5
PopoCop dnia 11.09.2014 17:34:48

Zwrot "joystick Kempston" jest dość dziwny. Kempston to nie był joystick, tylko jeden z interfejsów służących do podłączenia joysticka.
Kupując np. joystick Quickshot II można go było podłączyć zarówno do interfejsu Kempston, jak i Sinclair, Cursor itp.

rekk1
rekk1 dnia 11.09.2014 19:52:51

Można podłączyć dwa gniazda DB9 do jednego LPT schemat połączeń można znaleźć w necie, i PPJoy je obsłuży. Ja sobie tak zrobiłem i to działa w zasadzie na wszystkich emulatorach.

Dodaj komentarz
Zaloguj się, aby móc dodać komentarz.
Oceny
Tylko zarejestrowani użytkownicy mogą oceniać zawartość strony
Zaloguj się , żeby móc zagłosować.

Świetne! Świetne! 0% [0 głosów]
Bardzo dobre Bardzo dobre 100% [2 głosy]
Dobre Dobre 0% [0 głosów]
Średnie Średnie 0% [0 głosów]
Słabe Słabe 0% [0 głosów]