Autor Wątek: Porównanie dyskietek w 8bitówkach.  (Przeczytany 13986 razy)

ZbyniuR

  • *****
  • Wiadomości: 3333
  • Miejsce pobytu:
    Carlisle w UK
  • CPC AGA PSX
Porównanie dyskietek w 8bitówkach.
« dnia: 2014.03.15, 22:37:40 »

Przyznam że moje pojęcie o stacjach i formatach stosowanych w różnych 8bitowych komputerkach jest dość ogólnikowe i niepełne, a że zdarza mi się czytać spory na ten temat co do czego było albo ile czego miało, to naszła mnie ochota by zebrać do kupy i poukładać informacje na ten temat. Dlatego proszę o pomoc lepiej zorientowanych w tym by wymienić (nie tyle wszystkie bo to by pewnie była długaśna lista ale) te popularniejsze i lepsze napędy i formaty na Spectrum, Atari i Commodore. :)

Interesują mnie następujące informacje:
nazwy interfejsów lub stacji jeśli są firmowe i OS-ów które to obsługują  / rozmiar dyskietki / ilość głowic i ścieżek / ilość wolnych KB na sformatowanym dysku / orientacyjna prędkość w dowolnych jednostkach / orientacyjna cena w epoce / czy wydawano na takim formacie legalny software? / ciekawostki typu: różna ilość sektorów na różnych ścieżkach, obsługa katalogów lub długich nazw, czytanie dysków z innych OS-ów itp.


Zacznę od Amstrada CPC. - Standardowym napędem był 3" calowy z 1-głowicą i max 42 ścieżki. Wbudowany w modelach 664, 6128 i 6128+ oraz w stacjach zewnętrznych Amstrada FD-1. A także w stacjach DDI-1 do modeli 464 i 464+ sprzedawany w komplecie z koniecznym do tych ostatnich komputerów interfejsem, który zawiera też ROM z OS-em.

Firmy trzecie (oraz spryciarze) udostępniały także tanie napędy 5.25" z 2-głowicami po 40 ścieżek, a nieco później i trochę drożej także gęste napędy 5.25" i 3" (z Amstrada PCW), a od ok 1988 roku także 3.5" - które miały po 2-głowice i max 82 ścieżki. W CPC nigdy nie stosowano dużych napędów z jedną głowicą. W latach 90ych i później fani często wymieniali wewnętrzny napęd na 3.5", zwykle przy okazji montując nowy OS do obsługi gęstych formatów.


A teraz popularniejsze systemy i formaty:

AMSDOS - (standardowy ROM 16KB) Jego standardowy format tzw. DATA używa tylko 1ą głowicę, 40 ścieżek i 2KB zajmuje katalog dysku, (max 64 plików) więc dla plików zostaje 178KB na każdej stronie dyskietki. Z tym że w 3" standardowych 1-głowicowych napędach dyski się odwracało na drugą stronę, a w stacjach 2-głowicowych był przełącznik stron/głowic aby korzystać z drugiej strony dyskietki. :) Rozpoznaje też standardowy format CP/M. Pozwala też przypisać do każdego pliku parametr "ukryty" lub "zabezpieczony", (wtedy nie da się go skasować komendą Erase lub Delete). Oraz każdy plik można przypisać do jednego z 16 użytkowników (0-15), i w danej chwili widzi tylko pliki przypisane do aktualnie wybranego użytkownika. Używa tylko krótkich nazw 8+3 znaki i nie obsługuje żadnych podkatalogów. Widzi też dyski i pliki ze Spectrum +3.

Niestandardowo można nagrać 2-ścieżki więcej i po 10 a nie 9 sektorów na ścieżce, co dawało dokładnie 30KB więcej na stronie czyli 208KB. Jednak możliwość użycia takich formatów trzeba było inicjalizować krótkim programikiem (ot kilka POKE). Podobnie można było zainicjować w Amsdosie używanie gęstych stacji i dwóch głowic. Co dawało max 820KB na całym dysku minus 4 lub 8KB na katalog (odpowiednio max 128 lub 256 plików).
Każda zmiana stosowanej dyskietki wymagała wcześniejszego zainicjowania/przestawienia, co w większości programów nie było możliwe. Więc po uruchomieniu ich z takiego formatu wymagały by aż do resetu komputera używać tylko tego formatu. W podobny sposób można przestawić Amsdos na odczyt starych PeCetowych dysków (180, 360 lub 720KB te 2 ostatnie tylko na zewnętrznej stacji, jednak nie widzi w nich podkatalogów). Te lepsze kopiery obsługiwały wymienione powyżej formaty, czasem nawet rozpoznając je automatycznie.

CP/M - (uruchamiany z dysku, wersja jednoplikowa ma 25KB) Jego standardowy format tzw. SYSTEM lub VENDOR rezerwuje 2-ścieżki na dane systemowe (cokolwiek to znaczy) czyli 9KB, więc dla plików zostaje 169KB. Automatycznie rozpoznaje też dyski Amsdosa 178KB i archaiczny format PC 160KB. Pozostałe parametry, właściwości oraz możliwość inicjalizowania innych formatów działa tak samo jak w Amsdosie. W niektórych egzemplarzach stacji dysków głowica sięgała aż do 43-ej ścieżki, a w gęstych do 83 a czasem nawet do 84ej. Jednak z okazji że te które tak nie umiały, z trudem po takich eksperymentach wracały na zerową ścieżkę i sprawiały wrażenie uszkodzonych, (aż do resetu), więc w praktyce nie stosowano formatów które te ścieżki używają.


XD-DOS - (ROM 16KB) Jest to do dziś najpopularniejszy zamiennik Amsdosa w Niemczech (i tylko tam) firmy Vortex. (pioniera obsługi gęstych stacji i twardzieli na CPC). Prócz obsługi wymienionych wyżej formatów, na gęstych stacjach używa 80 ścieżek i formatu 704KB. A w nim 4KB na katalog (128 plików), ma 2 zarezerwowane ścieżki (9KB). Mimo stosowania sektora pół KB jednostką alokacji jest 4KB więc końcowe 3KB nie są używane. Przez interfejs IDE Obsługuje także twarde dyski o pojemności do 40MB. (niestety nie GB). Nie widzi formatów popularniejszego w innych krajach ParaDOSa.

PARADOS - (ROM 16KB) Napisany przez Richard Wilson tego co zrobił emulator WinApe. Od wielu lat najpopularniejszy na świecie zamiennik Amsdosa. Praktycznie wchłonął w siebie obsługę wszelkich formatów dyskietek jakie pojawiły się na CPC w międzyczasie. Jednak standardowo używa tylko 80 ścieżek i daje 796KB. Obsługuje też dyski PC 720KB. Choć tak szczerze to nie wiem czy widzi w nich podkatalogi i długie nazwy. Ufam że wkrótce ktoś kto tego używa wie i się tym z nami podzieli. ;)

SymbOS - (ROM 32KB, wersja demo wczytywana z dysku) Stworzony przez Jörn Mika (Prodatron) twórcę (CEUS Desktop, CPC Word, Digitracker) oraz takich dem jak (Megademo i Voyage`93). Prócz formatu Amsdosa i CP/M, obsługuje dyskietki PC FAT12 720KB, (długie nazwy, małe litery, wiele kropek, podkatalogi, daty plików). A formaty Paradosa tylko jeśli mamy go w osobnym ROMie. Obsługuje też partycje FAT16 i FAT32, maksymalnie 128GB, a wielkość pliku to max 2GB. W tym samym ROMie jedyny na 8bitowcach prawdziwie wielozadaniowy okienkowy system operacyjny. :)

FUTURE-OS - (ROM 32KB z czego połowa to zamiennik OS w LowROM) Stworzony przez Stefan W. Stumpferl (TFM). Współtwórcę tak licznych projektów softu i hardwaru że nie wiem co wymienić. To najszybszy i najbardziej uniwersalny OS na CPC, obsługuje 8 stacji dysków (820KB), 4 twardziele, 4MB RAMu i tak liczne rozszerzenia sprzętowe że sami sobie poczytajcie na CPCWiki. Francuzi wolą to od SymbOSa. System plików ma mniejsze ograniczenia niż FAT12 i wykorzystuje nawet na dyskach Amsdosa nie używane tam fragmenty nagłówków plików, do chowania dodatkowych danych w tym także ikonek. ;)



To nie wielkość dyskietki ma wpływ na jej pojemność, tylko ilość/gęstość ścieżek w stacji, oraz użyty sterownik. A ten w CPC pozwala nagrać na ścieżce maksymalnie 5KB, każdą z dostępnych głowic, oraz używać sektorów od 256 do 4096 bajtów. Im są większe tym potencjalnie szybciej wczytuje dane, praktycznie wszystkie standardowe formaty używają sektora z 512 bajtów. :) Transfer w porywach 20KB/s ale to chyba tylko na dwóch głowicach. A tak normalnie gra bez intr i pytań na starcie wczytuje się w 12 do 15 sekund. :)

Podsumowując w skrócie:  CPM 169K, Amsdos 178K (w porywach 208K), XDDOS 704K, Parados 796K, FutureOS w porywach 816K  ;)


Sorry za ten bardzo Amstradowy i przydługi opis. Wątek założyłem tu a nie w dziale Amstrada w nadziei że dalsze wpisy będą bardziej multiplatformowe, a jak się nam wyczerpie temat można będzie o bardziej egzotycznych maszynach lub o prędkościach w magnetofonach pogadać. ;)

- Jeśli masz w domu światło i wodę, tzn. że masz światłowód. ;)

ZbyniuR

  • *****
  • Wiadomości: 3333
  • Miejsce pobytu:
    Carlisle w UK
  • CPC AGA PSX
Odp: Porównanie dyskietek w 8bitówkach.
« Odpowiedź #1 dnia: 2014.03.18, 00:22:31 »
Widzę że temat nie chwycił. Może zanudziłem szczegółami, nie wiem, ale mniejsza. :) Tak czy siak sam zacząłem szperać i wkleję tu moje skrótowe notatki, bo nie chce mi się tego (przynajmniej na razie) rozwijać. W takiej postaci to mało czytelne, ale jak ktoś to obczai i dostrzeże błędy albo zechce uzupełnić będę wdzięczny. :)

Atari XL/XE - magnetofony:  ATARI 1010C, 1010S, -  XC 11, XC 12, CA 12, XC13 (T2000 ready),
         stacje:  ATARI 1050 (88k/130k/180k), - XF551 (2gł-360k),   XF351 (3.5" prototyp), -- LDW Super 2000 (1gł-40ś-19kb/s-Z80), CA 2001,
         DOS:    Atari DOS 2 i 3, DOS XE, (nazwy 8+3, 128 lub 256 bajtów na sektor, 18 lub 26)
         INNE: -- SuperDOS (SS,SD,DD,ED), TurboDOS (szybszy), SpartaDOS (podkatalogi,też HDD 16MB), SpartaDOS X (ROM64k-512b/sekt`95),

Commodore 64/128 - magnetofony:  1530,             - (do modelu +4 czarny magnet 1531 i stacja 1551)
         stacje:  1541, 1541C, 1541-II, 1570,       <- (165/170k-3600bit/sekunde-MOS6502) (256bajtów/sektor, 21 do 17 sektorów na ścieżkę)
         stacje 2głow:   1571 (2gł-340k-15kb/s) (tylko 35 lub 70 ścieżek) (360k-CPM 35kb/s), 1572(FDDx2), 1581 (3.5" 800k-32kROM),
         DOS:  CBM DOS, GEOS, -- SpeedDOS, Dolphin DOS, JiffyDOS (FD2000-1.6MB-3.5"), -- ROMy: BlackBox, TheFinal,

Spectrum/Timex/ZX+3 - magnetofony: Timex 2020, a do ZX są niezliczone i dowolne oraz kasetki z taśmą tzw Microdrive po ok 85KB.
         stacje:  FDD3 (3pudełka-16kRAM-128bROM), FDD3000 (2napędy3"-64kRAM-8kROM) (FDD6000-5"360k), Unipolbrit,
         stacje inne:  Didaktik Kompakt (wbud.3.5"-720k),
         DOS:  TOS, +3DOS (180k), ZXVGS (210k/420k/820k), BetaDisc, Beta48, Beta128, TR-DOS, ESXDOS, +D,

Pozostało mi:
Dowiedzieć się który system w ZX jest nowszy i popularniejszy od którego i jakie mają pojemności i prędkości.
Dowiedzieć się standardowe pojemności ROMów w kardridżach turbo w Atari i Commodore.
Dowiedzieć się prędkości wczytywania danych w magnetofonach w Atari, Commodore i Spectrum. Any help? :)
- Jeśli masz w domu światło i wodę, tzn. że masz światłowód. ;)

steev

  • *****
  • Wiadomości: 1367
  • Miejsce pobytu:
    inode 42
Odp: Porównanie dyskietek w 8bitówkach.
« Odpowiedź #2 dnia: 2014.03.18, 13:58:37 »
Spectrum wczytuje dane ze średnią prędkością ~1535 bit/s.
Co do TOS: Oficjalnie obsługiwał napędy 1x40 ścieżek (160k) i 2x80 (640k). Napędy 2x40 można było podłączyć (nieco kombinując) albo jako jednostronny (wybierając na stałe głowicę 0) albo jako dwa napędy A i B (sygnał wyboru napędu przełączał głowicę).
Najpopularniejsze były chyba jednak 'standardowe' 1x40. Sam TOS miał ograniczenie do 128 plików i 16 katalogów na dyskietkę (wliczając w to katalog główny)
Sama dyskietka: zawsze 16 sektorów po 256B na ścieżkę (4kB/ścieżka), jednostka alokacji wynosi 1k dla dyskietek 160k i 4k dla dyskietek 640k. Pierwsze cztery ścieżki zajmuje system, następną katalog.
System jest nagrany bez przeplotu i nie obejmuje go 'licznik' jednostek alokacji, dane (wliczając katalog) są nagrywane z przeplotem 7, zerowa jednostka alokacji oznacza początek katalogu.
TOS jako system był chyba jednym z najbardziej rozwiniętych w tamtych czasach. Obsługiwał drzewiastą strukturę katalogów, atrybuty plików, umożliwiał przejście do katalogu z odłożeniem bieżącego katalogu na stos (i powrót do niego jednym poleceniem) i w końcu obsługiwał strumienie danych, pozwalając na tworzenie na dyskietce plików zarówno z dostępem swobodnym jak i sekwencyjnym (takie pliki nie mają na początku dodatkowego nagłówka jaki tworzy polecenie SAVE*)
Machines should work. People should think.

Phonex

  • *****
  • Wiadomości: 1261
  • Miejsce pobytu:
    Warszawa
Odp: Porównanie dyskietek w 8bitówkach.
« Odpowiedź #3 dnia: 2014.03.18, 22:28:43 »
Do Spectrum są jeszcze: OPUS Discovery, Disciple, +D, Beta Disk, stacja w +3, polski MUEL i taśmowy Wafadrive.


OPUS ma napęd 3.5" o pojemności tylko 178KB. Mechanizm strumieni do plików jest nawet bardziej rozbudowany niż w TOS - można z BASICa wczytać do zmiennej nie tylko pliki ale nawet katalog. Do odczytu danych jest nie tylko komenda INPUT #n, ale też INKEY$ #n.
Wadą jest zapis plików koniecznie w kolejnych sektorach, stąd konieczność defragmentacji (komedną MOVE). W stosunku do TOS nie ma chyba tylko podkatalogów i atrybutów. I obsługuje składnię z microdrive.

Standardowy rozmiar sektora to 256B, ale można zastosować też 128, 512 i 1024B. Przy większych jest szybszy odczyt. Można też zmienić ilość sektorów na katalog. Informacje te są zapisywane indywidualnie na każdej dyskietce, tak jak i opóżnienie impulsów zmiany ścieżki dla silniczka krokowego. Można mieć inny format na każdej dyskietce, a opóżnienie inne dla napędu A i B!
Szybkości transmisji nie znam, chyba jest wyższa niż w TOS, może dlatego że system nie jest na dyskietce.

ikci

  • *****
  • Wiadomości: 1216
  • Miejsce pobytu:
    Kraków
Odp: Porównanie dyskietek w 8bitówkach.
« Odpowiedź #4 dnia: 2015.02.21, 10:18:04 »
Zbyniu - średnia prędkość - pewnie chodziło o to, że w Spectrum były używane magnetofony niededykowane, a jak to zwykle bywa w takich przypadkach - prędkość przesuwu taśmy mogła odrobinę odbiegać od standardu. Poza tym gdyby sobie wyobrazić, że program jest nagrany na taśmie np na długości 10 metrów to prędkość transmisji nie będzie 1535 bit/s. na całej długości nagranego programu bo przecież mamy sygnały pilotujące itd (kiedy NIC nie jest przesyłane). Stąd to uśrednianie.

Podobnie zresztą z magnetofonami Atari XL/XE - tam było 600bit/s (mówiło się 600bodów) ale to była jedynie teoria bo były przerwy między rekordami. W odróżnieniu od innych popularnych mikrokomputerów transmisja z/do magnetofonu w Atari była porażką. Wyglądało to tak, że mieliśmy na początku dość długi (około 20s) sygnał pilotujący a potem rekord (blok danych 300bajtów) i znowu pilot (około 1s) i rekord 300bitów i tak do skutku - sekwencja pilot 1s i rekord 300bajtów i pilot 1s i rekord 300bajtów - aż do załadowania się programu.
W rzeczywistości zatem średnia prędkość wynosiła nie 600 bodów ale 410 bodów (410 bitów/s).
Było to niesamowicie nieekonomiczne wykorzystanie nośnika, w dodatku fabryczny błąd w ROM w procedurze współpracy z magnetofonem powodował częste losowe występowanie błędów odczytu pomimo iż sygnał był prawidłowo nagrany, a taśma sprawna. 

Na sprawnym magnetofonie i dobrej taśmie nie można było programowo przyspieszyć transmisji do więcej niż 1000 bit/s. Taka już była specyfika zapisu w Atari. Ale kiedy pojawiły się przeróbki magnetofonów (niestety dosyć późno) i systemu Turbo 2000 czy TURBO ROM - to drżyjcie narody !  Nie było już przerw między rekordami i prędkość była około 6000 bit/s  - było się czym pochwalić.  :D
Stacja Atari 1050 w standardzie przesyłała 19200 kbit/s i to już było super, ale były przeróbki zwielokrotniające tą prędkość. 

W Commodore C64 w przypadku standardowego magnetofonu było jeszcze gorzej bo transmisja standardowo 300 bit/s, ale bez żadnych ingerencji w hardware można było przyspieszyć transmisje nawet do 5500bodów (5500bit/s) co powodowało, że magnetofon stawał się szybszy niż stacja 1541 (bez turbo wyciągała 3600 bodów)
« Ostatnia zmiana: 2015.02.21, 10:25:01 wysłana przez ikci »
ZX Spectrum 48K, ZX Spectrum +, ZX Spectrum 128K, ZX Spectrum +2, ZX Spectrum +2B, ZX Spectrum +3, TIMEX TC2048, UNIPOLBRIT Komputer 2068, Didaktik Gama 80kB, 
Amstrad/Schneider CPC6128, Schneider CPC464, Commodore C64, Atari 800XL, 65XE 130XE, A500+, A600, A1200, ATARI 1040 STF

ZbyniuR

  • *****
  • Wiadomości: 3333
  • Miejsce pobytu:
    Carlisle w UK
  • CPC AGA PSX
Odp: Porównanie dyskietek w 8bitówkach.
« Odpowiedź #5 dnia: 2015.02.21, 17:16:26 »
Dzięki ikci za tą odpowiedź, teraz mi rozjaśniłeś sytuację. Podobnie Andy i Phonex na "Ogólnie o CPC". :)

O tym 600 bodów w XE już gdzieś słyszałem, ale o tych długich pauzach nie. Jeszcze bardziej mnie zaskakuje powolność magnetu w C64. Bo o jego wolnej stacji już słyszałem, choć nie znałem szczegółów. Dopiero z miesiąc temu na YT zobaczyłem że gra się tam wczytuje niemiłosiernie długie 2 min. I to nawet taka bez obrazka startowego. No załamka, mój pierwszy komp 6128 takie gry z obrazkiem bez intra wczytywał w 14 sekund (+/- 2sek). Były też dostępne przyspieszacze programowe, które nie zmieniały prędkości transmisji danych, a tylko skracały pauzy miedzy zmianami ścieżek i sektorów. Co dawało jakieś 20-50% skrócenia czasu wczytywania, ale chociaż umiałem to dodać do loaderów, nie robiłem tego, bo bardziej mnie denerwowała głośniejsza wtedy praca stacji niż cieszyło to przyspieszenie. :D

Co do ZX, to nigdy bym nie wpadł na to że zera i jedynki mogą trwać inną ilość czasu. Dzięki za wyjaśnienie. Prędkość całkiem przyzwoita. - Nigdy nie miałem w ręku oryginalnej kasety do CPC, ale czytałem że te najstarsze były nagrywane w tym wolniejszym 1000 bodów, a późniejsze zwykle już w 2000, a nieco dalej na taśmie drugi raz wolniej, na wypadek gdyby to w szybszym się nie wczytywało. A te z lat 90ych już często miewały w loaderze program który pozwalał wczytywać dane w długich 16KB blokach (zamiast 2KB), w nieco szybszym tempie i bez tak długich pauz między nimi co skracało czas wczytywania.

Zastanawiam się czy w oryginalnych taśmach było coś nagrywane na drugiej stronie?  - Na dowolnej z platform. :)
- Jeśli masz w domu światło i wodę, tzn. że masz światłowód. ;)

ikci

  • *****
  • Wiadomości: 1216
  • Miejsce pobytu:
    Kraków
Odp: Porównanie dyskietek w 8bitówkach.
« Odpowiedź #6 dnia: 2015.02.21, 18:31:23 »
Ja mam kilka taśm oryginalnych gdzie na jednej stronie jest gra dla ZX Spectrum a na drugiej ta sama gra w wersji dla Amstrada CPC.

Mastertronic tak często wydawał.

Np Werewolves of London

ZX Spectrum 48K, ZX Spectrum +, ZX Spectrum 128K, ZX Spectrum +2, ZX Spectrum +2B, ZX Spectrum +3, TIMEX TC2048, UNIPOLBRIT Komputer 2068, Didaktik Gama 80kB, 
Amstrad/Schneider CPC6128, Schneider CPC464, Commodore C64, Atari 800XL, 65XE 130XE, A500+, A600, A1200, ATARI 1040 STF

ZbyniuR

  • *****
  • Wiadomości: 3333
  • Miejsce pobytu:
    Carlisle w UK
  • CPC AGA PSX
Odp: Porównanie dyskietek w 8bitówkach.
« Odpowiedź #7 dnia: 2015.02.21, 19:06:50 »
O ciekawy pomysł. :)  Nie słyszałem o tym.  Parę razy spotkałem się na forach z rozczarowanymi, bo kupili grę na jakiegoś 8bit zachęceni screenami na tyle okładki kasety/dyskietki, tylko że to były screeny ze 16bit. A na ich maszynce grafa im nie dorównywała.

PS.: Mój bracholek lubił grać w tego "Wilkołaka". :D
- Jeśli masz w domu światło i wodę, tzn. że masz światłowód. ;)

ikci

  • *****
  • Wiadomości: 1216
  • Miejsce pobytu:
    Kraków
Odp: Porównanie dyskietek w 8bitówkach.
« Odpowiedź #8 dnia: 2015.02.21, 19:17:00 »
O ciekawy pomysł. :)  Nie słyszałem o tym. (...)

Na WOS zadając w warunkach wyszukiwania - MULTIMACHINE MEDIUM znalazło mi 113 tytułów:

http://www.worldofspectrum.org/infoseek.cgi?regexp=^Multi-machine+Medium$&phrase&loadpics=3

Widzę, że były C64 ale najczęsciej jednak Spektruś współdzielił nośnik z Amstradem :-)

Co do screenów - po tym można było poznać uczciwość wydawcy.
Ci uczciwi pisali z jakiej maszyny pochodzą miniaturki na okładce.
ZX Spectrum 48K, ZX Spectrum +, ZX Spectrum 128K, ZX Spectrum +2, ZX Spectrum +2B, ZX Spectrum +3, TIMEX TC2048, UNIPOLBRIT Komputer 2068, Didaktik Gama 80kB, 
Amstrad/Schneider CPC6128, Schneider CPC464, Commodore C64, Atari 800XL, 65XE 130XE, A500+, A600, A1200, ATARI 1040 STF

Phonex

  • *****
  • Wiadomości: 1261
  • Miejsce pobytu:
    Warszawa
Odp: Porównanie dyskietek w 8bitówkach.
« Odpowiedź #9 dnia: 2015.02.21, 21:12:04 »
Co do ZX, to nigdy bym nie wpadł na to że zera i jedynki mogą trwać inną ilość czasu.

Chyba w każdym rozwiązaniu tak jest, nie tylko w ZX ;)

trojacek

  • *****
  • Wiadomości: 6846
  • Miejsce pobytu:
    Warszawa
Odp: Porównanie dyskietek w 8bitówkach.
« Odpowiedź #10 dnia: 2015.02.21, 22:29:36 »
A wcale niekoniecznie. W bodaj najstarszym standardzie transmisji taśmowej - Kansas City - jedynka i zero mają taką samą długość. Dzięki temu zachowano stałą prędkość przesyłu.

http://en.wikipedia.org/wiki/Kansas_City_standard