Autor Wątek: ARM jako Z80  (Przeczytany 11472 razy)

steev

  • *****
  • Wiadomości: 1362
  • Miejsce pobytu:
    inode 42
ARM jako Z80
« dnia: 2016.02.06, 00:19:44 »
Wiedziałem, że ktoś to w końcu zrobi :)
http://yuki-lab.jp/hw/z80em/index.html
Machines should work. People should think.

steev

  • *****
  • Wiadomości: 1362
  • Miejsce pobytu:
    inode 42
Odp: ARM jako Z80
« Odpowiedź #1 dnia: 2016.02.25, 09:56:42 »
Cytuj
* Z80_INPUT_BYTE() and Z80_OUTPUT_BYTE() are for input and output. The upper
 * bits of the port number to read or write are always zero. The input byte x
 * must be an unsigned 8-bit value. The value x to write is an unsigned 8-bit
 * with its upper bits zeroes
HA. Ha. ha.
Tyle że nie.
Machines should work. People should think.

pear

  • *****
  • Wiadomości: 5509
  • Miejsce pobytu:
    Będzin
  • Z80 only
Odp: ARM jako Z80
« Odpowiedź #2 dnia: 2016.02.25, 09:58:47 »
Autor wyszedł z założenia, że rzadko się tego używa, więc można pominąć  ???
ZX/Enterprise/CPC/Robotron/C128D

trojacek

  • *****
  • Wiadomości: 6831
  • Miejsce pobytu:
    Warszawa
Odp: ARM jako Z80
« Odpowiedź #3 dnia: 2016.02.25, 09:59:51 »
Autor wyszedł z bardzo złego założenia, jak widać ;)
Najwyraźniej nigdy nie miał ZX Spectrum.

pear

  • *****
  • Wiadomości: 5509
  • Miejsce pobytu:
    Będzin
  • Z80 only
Odp: ARM jako Z80
« Odpowiedź #4 dnia: 2016.02.25, 10:04:35 »
Zawsze mówiłem, że MSX to zło  :P
ZX/Enterprise/CPC/Robotron/C128D

ZbyniuR

  • *****
  • Wiadomości: 3333
  • Miejsce pobytu:
    Carlisle w UK
  • CPC AGA PSX
Odp: ARM jako Z80
« Odpowiedź #5 dnia: 2016.02.25, 11:21:06 »
Jeszcze się kiedyś doczekamy że będzie można kupić repliki starych komputerów których płyty główne wyglądają identycznie jak zabytki tyle że dopiero w prześwietleniu będzie widać że większość scalaków na płycie to tylko atrapy, a tak naprawdę to cała elektronika mieści się tylko w jednym z nich. ;)
- Jeśli masz w domu światło i wodę, tzn. że masz światłowód. ;)

RafalM

  • *****
  • Wiadomości: 1133
  • Miejsce pobytu:
    Sulejówek
Odp: ARM jako Z80
« Odpowiedź #6 dnia: 2016.02.25, 11:29:41 »
A co to ma wspólnego z emulatorami?

Widzę że sekcja hardware to dla niektórych za mało i nawet tutaj musicie pisać o tych swoich płytkach i chipach.

matofesi

  • *****
  • Wiadomości: 2048
  • Miejsce pobytu:
    Toruń/Poland
Odp: ARM jako Z80
« Odpowiedź #7 dnia: 2016.02.25, 11:37:13 »
@RafalM Wiesz... To tak samo hardware jak Vega to nowym Spectrum. Ta konstrukcja jest emulatorem procesora, Vega jest emulatorem całego komputera. Każdy z tych tematów mógłby zostać przeniesiony do stosownego działu ;)

RafalM

  • *****
  • Wiadomości: 1133
  • Miejsce pobytu:
    Sulejówek
Odp: ARM jako Z80
« Odpowiedź #8 dnia: 2016.02.25, 11:53:00 »
Jakoś pojęcie emulatora sprzętowego mi nigdy nie leżało.  Emulator to aplikacja którą odpalam na pececie i już  ;) Zagadnienie dla programistów a nie sprzętowców.

Zresztą wyłącznie w taki sposób emulator jest definiowany np. na Wikipedii:

https://pl.wikipedia.org/wiki/Emulator

Swoją drogą gdzie jest granica? Czy jak Rosjanie zbudowali w latach 90-tych Pentagona to jest on sprzętowym emulatorem Zx Spectrum 128? Bo na pewno jakieś różnice w użytych częściach i przyjętych technicznych rozwiązaniach były. Czy wszystko co potrafi działać tak jak Spectrum a nie jest Spectrumem jest emulatorem?

pear

  • *****
  • Wiadomości: 5509
  • Miejsce pobytu:
    Będzin
  • Z80 only
Odp: ARM jako Z80
« Odpowiedź #9 dnia: 2016.02.25, 11:55:36 »
Pentagon jest klonem, nie emulatorem. Pracuje w oparciu o taką samą strukturę sprzętową.
Emulator sprzętowy to też trochę naciągane pojęcie. Po prostu nie widzisz wewnętrznej struktury, zupełnie innej niż emulowany sprzęt.
Dopiero odpowiednie oprogramowanie daje właściwą emulację. Verilog i VHDL to również języki programowania tyle, że na jeszcze niższym poziomie niż assembler.
ZX/Enterprise/CPC/Robotron/C128D

matofesi

  • *****
  • Wiadomości: 2048
  • Miejsce pobytu:
    Toruń/Poland
Odp: ARM jako Z80
« Odpowiedź #10 dnia: 2016.02.25, 12:09:18 »
Ale to coś nie jest sprzętowym emulatorem. To jest komputer jednoukładowy na którym chodzi program emulujący procesor. To, że zastosowaniem tej konstrukcji jest próba zastąpienia procesora w innych układach nie zmienia faktu, że sam w sobie jest to "normalny" komputer na którym działa "normalny", software'owy emulator.

"Emulator sprzętowy" to coś, co ja prywatnie nazywam klonem - w takiej konstrukcji nie ma typowej emulacji tylko stosowny hardware, który jest albo dokładną kopią oryginału albo jest kopią "użytkową". Pod taką definicję można wtedy podpiąć zarówno Pentagona (i wszelkie wschodnie kopie), który na TTLach odwzorowuje funkcjonalność ZXS (dodając do tego swoje rozszerzenia), Harlequina, który - znowu na TTLach - jest w zasadzie kopią 1:1 oryginalnego ZXS jak i wszelkiej maści konstrukcje na FPGA to których ładowany jest (bądź to tworzony w formie schematów bądź opisu funkcjonalnego (Verilog, VHDL)) konfiguracja dająca w efekcie hardware zgodny funkcjonalnie z oryginałem.

Klonów FPGA można nie lubić, ale wydaje mi się, że bierze się to z tego, że w porównaniu z projektowaniem "prawdziwego" sprzętu można takiego klona (a właściwie wsad dla FPGA) stworzyć właściwie tak jak się pisze emulator i nie specjalnie trzeba się znać na elektronice (choć bez tego można się władować w problemy, których rozwiązanie może być bardzo trudne ;)) i dlatego uznawane są przez niektórych za "gorsze" od "prawdziwego" sprzętu ;)

trojacek

  • *****
  • Wiadomości: 6831
  • Miejsce pobytu:
    Warszawa
Odp: ARM jako Z80
« Odpowiedź #11 dnia: 2016.02.25, 12:51:51 »
Ja to widzę tak:

1) Klon - analogicznie do klonowania na bazie DNA, ma taką samą strukturę logiczną, aż do poziomu pojedynczych bramek.

2) Emulator - wykorzystuje inny PROCESOR do wykonywania programu natywnego - czyli konstrukcja z ARM jest jak najbardziej emulacją.

3) Frankenstein - to zlepek różnych dziwactw, który nie mieści się w żadnej z poprzednich kategorii. Cokolwiek, co ma w sobie Z80 i jakąś logikę UDAJĄCĄ oryginał, ląduje właśnie w tej kategorii ;)

matofesi

  • *****
  • Wiadomości: 2048
  • Miejsce pobytu:
    Toruń/Poland
Odp: ARM jako Z80
« Odpowiedź #12 dnia: 2016.02.25, 13:05:11 »
@trojacek To ja powiem tak...

ad. 1. Trochę wąsko i średnie porównanie - klon DNA daje ci dokładną kopię oryginału. Klonem więc zgodnie z tym nie jest ani Timex ani Pentagon ani żaden inny sprzęt poza - być może - Harlequinem ;)

ad 2. Całkowita zgoda

ad 3. Co to znaczy "zlepek"? A jeśli hardware składa się w zasadzie wyłącznie z FPGA, do którego wsadzisz wsad z "rozrysowanym" oryginalnym Spectrum i podepniesz tylko tyle dodatkowego sprzętu, żeby uzyskać obraz, dźwięk/magnetofon i klawisze, Bez fizycznego procesora (bo był tu już kiedyś linkowany projekt "fizycznego" a nie tylko funkcjonalnego odwzorowania Z80) to co? To też będzie "Frankenstein" czy może jednak klon? ;)


trojacek

  • *****
  • Wiadomości: 6831
  • Miejsce pobytu:
    Warszawa
Odp: ARM jako Z80
« Odpowiedź #13 dnia: 2016.02.25, 14:36:14 »
ad. 1. Trochę wąsko i średnie porównanie - klon DNA daje ci dokładną kopię oryginału. Klonem więc zgodnie z tym nie jest ani Timex ani Pentagon ani żaden inny sprzęt poza - być może - Harlequinem ;)

Dla mnie Timex i Harlequin Pentagon to nie są klony. Harlequin - tak.

Cytuj
ad 2. Całkowita zgoda

Jupiii :)

Cytuj
ad 3. Co to znaczy "zlepek"? A jeśli hardware składa się w zasadzie wyłącznie z FPGA, do którego wsadzisz wsad z "rozrysowanym" oryginalnym Spectrum i podepniesz tylko tyle dodatkowego sprzętu, żeby uzyskać obraz, dźwięk/magnetofon i klawisze, Bez fizycznego procesora (bo był tu już kiedyś linkowany projekt "fizycznego" a nie tylko funkcjonalnego odwzorowania Z80) to co? To też będzie "Frankenstein" czy może jednak klon? ;)

Tak, jak napisałem - cokolwiek nie pasuje do kategorii 1 i 2, jest dla mnie frankensteinem. Przypadek FPGA jest trudny do rozgryzienia, dlatego na razie wrzucam go do trzeciej kategorii. Bez wyrzutów sumenia :D. Zwłaszcza, jak ZAMIAST wyjścia PAL widzę VGA czy HDMI ;)
« Ostatnia zmiana: 2016.02.25, 15:43:41 wysłana przez trojacek »

matofesi

  • *****
  • Wiadomości: 2048
  • Miejsce pobytu:
    Toruń/Poland
Odp: ARM jako Z80
« Odpowiedź #14 dnia: 2016.02.25, 14:50:33 »
Zwłaszcza, jak ZAMIAST wyjścia PAL widzę VGA czy HDMI ;)

Ale ja nie pisałem o żadnym konkretnym istniejącym rozwiązaniu tylko pytałem o potencjalne rozwiązanie, które ktoś mógłby sobie zaprojektować i wykonać, tak, że zawierałoby FPGA (z przerysowaną na bramkach ULA i podobnie zaprojektowanym procesorem, pamięciami itp.) i minimalny "klej" w tym generator obrazu dający jak w oryginale sygnał na modulator, jednobitowe wejście/wyjście dźwięku/magnetofonu i matrycę klawiatury. Czysto hipotetycznie można się pokusić o zrobienie takiego projektu (choć oczywiście miałby niewielki sens praktyczny ;)). I chciałem się dowiedzieć jak potraktowałbyś właśnie coś takiego? ;)

I oczywiście całą tę dyskusję traktuję czysto akademicko - każdy podchodzi po swojemu a dla mnie klony w FPGA to właśnie klony a ich "zgodność" z oryginałem oceniam raczej na poziomie tego jak zostały opracowane wsady - czy to Verilog/VHDL czy może (jak - o ile się orientuję - w wypadku wsadów Spectrum do V6) projekt "inżynierski" opracowany na schematach ;)