Autor Wątek: Kopiowanie z 3,5" na 3" ?  (Przeczytany 15976 razy)

zaxon

  • *****
  • Wiadomości: 4689
Odp: Kopiowanie z 3,5" na 3" ?
« Odpowiedź #15 dnia: 2016.04.13, 20:04:06 »
Siedem kilo smalcu,gesich jajek kopa,zeby moc to polknac tegiego trza chlopa. GG 3456993

hsimpson

  • *****
  • Wiadomości: 729
  • Miejsce pobytu:
    Warszawa
Odp: Kopiowanie z 3,5" na 3" ?
« Odpowiedź #16 dnia: 2016.04.13, 20:34:24 »
Ależ wodzu, co wódz!

PS. Przepraszam, ale nie mogłem się powstrzymać :)

zaxon

  • *****
  • Wiadomości: 4689
Odp: Kopiowanie z 3,5" na 3" ?
« Odpowiedź #17 dnia: 2016.04.13, 21:02:21 »
Heh, a bylem ciekawy kto rozpozna,  skad sie bierze woda sodowa ;)
Siedem kilo smalcu,gesich jajek kopa,zeby moc to polknac tegiego trza chlopa. GG 3456993

micza

  • ***
  • Wiadomości: 105
  • Miejsce pobytu:
    Gród Przemysła - POZNAŃ
  • ATARI - Moc za bezcen...
Odp: Kopiowanie z 3,5" na 3" ?
« Odpowiedź #18 dnia: 2019.10.01, 04:40:43 »
cytat: Stację 3" można też podłączyć bezpośrednio do PC. I nagrywać tam DSK programami ManageDSK lub CPCDiskXP.
[/quote]


Moje pytanie: czy przy takim podłączeniu stacji 3" do PC - nagramy na dyskietkę obraz DSK (chyba nie widoczny dla CPC) ? W jaki sposób nagrać program w plikach widocznych dla CPC, dodatkowym utrudnieniem jest to , że mam PC z Linuksem...
"Czucie i wiara silniej mówi do mnie niż mędrca szkiełko i oko..."A.M.

Pyza^Illusion

  • *****
  • Wiadomości: 586
  • Miejsce pobytu:
    Lubań, dolnośląskie
Odp: Kopiowanie z 3,5" na 3" ?
« Odpowiedź #19 dnia: 2019.10.01, 06:40:29 »
Po nagraniu tymi programami dyskietka jest w formacie CPC. To coś jak wypalanie CD z plików ISO.
Co do programów na Linuxa to się nie znam.
ZX Spectrum+ (128kB by STAVI), FDD3000, TI-OF-TTL/ZXVGS, Masterface2b, MacFace II, DivIDE plus, Just Speccy 128...

steev

  • *****
  • Wiadomości: 1362
  • Miejsce pobytu:
    inode 42
Odp: Kopiowanie z 3,5" na 3" ?
« Odpowiedź #20 dnia: 2019.10.01, 08:08:08 »
Moje pytanie: czy przy takim podłączeniu stacji 3" do PC - nagramy na dyskietkę obraz DSK (chyba nie widoczny dla CPC) ? W jaki sposób nagrać program w plikach widocznych dla CPC, dodatkowym utrudnieniem jest to , że mam PC z Linuksem...
Dlaczego utrudnieniem?
Zainstaluj libDSK (wraz z narzędziami, jeśli w Twojej dystrybucji są oddzielnie).
#> y -Ql libdsk
libdsk /usr/
libdsk /usr/bin/
libdsk /usr/bin/apriboot
libdsk /usr/bin/dskdump
libdsk /usr/bin/dskform
libdsk /usr/bin/dskid
libdsk /usr/bin/dskscan
libdsk /usr/bin/dsktrans
libdsk /usr/bin/dskutil
libdsk /usr/bin/md3serial
[…]
Machines should work. People should think.

micza

  • ***
  • Wiadomości: 105
  • Miejsce pobytu:
    Gród Przemysła - POZNAŃ
  • ATARI - Moc za bezcen...
Odp: Kopiowanie z 3,5" na 3" ?
« Odpowiedź #21 dnia: 2019.10.01, 11:09:32 »
Kompletnie sobie rozpierniczyłem kompa CPC, założyłem dziś switch ABBA wg schematu WIKICPC: http://www.cpcwiki.eu/imgs/c/c8/ABBA_switch.jpg
założyłem w celu by podłączony do B gotek był lepiej widoczny (jako A) i czytał bez bug'ów, tworzę łączę i przełączam ABBA a komputer po CAT wyświetla mi tylko komunikat o wolnym miejscu na dyskietce (stara stacja 3" w tym układzie na swoim miejscu) lub niby z goteka, po podłączeniu goteka solo, jako A wywala kompletne BUG'i nie czyta HXC...
Na jakiej łączówce podłączacie 3" do PC bo mi 36 PIN nie pasuje do złącza (drukarkowego) w PC ???
"Czucie i wiara silniej mówi do mnie niż mędrca szkiełko i oko..."A.M.

micza

  • ***
  • Wiadomości: 105
  • Miejsce pobytu:
    Gród Przemysła - POZNAŃ
  • ATARI - Moc za bezcen...
Odp: Kopiowanie z 3,5" na 3" ?
« Odpowiedź #22 dnia: 2019.10.01, 11:17:46 »
Czy takie zwieranie jest bezpieczne, od kiedy zwarłem w ten sposób pełen kabel bez przeplotu, stacja pokazuje mi większy bzdury !!!
http://www.cpcwiki.eu/imgs/c/c8/ABBA_switch.jpg
"Czucie i wiara silniej mówi do mnie niż mędrca szkiełko i oko..."A.M.

trojacek

  • *****
  • Wiadomości: 6831
  • Miejsce pobytu:
    Warszawa
Odp: Kopiowanie z 3,5" na 3" ?
« Odpowiedź #23 dnia: 2019.10.01, 11:40:36 »
Na jakiej łączówce podłączacie 3" do PC bo mi 36 PIN nie pasuje do złącza (drukarkowego) w PC ???

Nie  rozumiem. Złącze drukarki służy do podłączania drukarki.
Jak sobie coś wpinasz gdzie popadnie, to mało dziwne, że nie działa albo coś się uszkodziło.

ZbyniuR

  • *****
  • Wiadomości: 3333
  • Miejsce pobytu:
    Carlisle w UK
  • CPC AGA PSX
Odp: Kopiowanie z 3,5" na 3" ?
« Odpowiedź #24 dnia: 2019.10.01, 12:00:31 »
Micza schematy na cpcwiki są dobre. Mnóstwo ludzi na ich podstawie zrobiła sobie działające urządzenia. A ludzie czytający forum nie są jasnowidzami by wiedzieć co poknociłeś. Sam musisz rozkminić co, albo odwiedź kogoś kto nie mieszka daleko i zaoferuje pomoc. Mam nadzieję że masz miernik, a nie tylko oczy, do obczajania co się z czym łączy lub nie.

A stację 3" (26pinów) podpina się w PC do taśmy dla stacji (34piny) w podobny sposób jak 3.5" (34pin) podpina się do taśmy (26pin) w CPC. Po prostu niektórych żyłek w szerszej taśmie/złączu się nie wykorzystuje.
- Jeśli masz w domu światło i wodę, tzn. że masz światłowód. ;)

micza

  • ***
  • Wiadomości: 105
  • Miejsce pobytu:
    Gród Przemysła - POZNAŃ
  • ATARI - Moc za bezcen...
Odp: Kopiowanie z 3,5" na 3" ?
« Odpowiedź #25 dnia: 2019.10.01, 12:31:36 »
Pytam o łączówkę do PC bo mam tylko laptopa z pełną gamą wejść, czy stację 3" można podłączyć do innego złącza niż USB na tym przejściu 36/34/26 pin ???
Nie szukam jasnowidzów tylko rzetelnej pomocy (dość wiarygodnie opisałem swoje połączenia) i pytam dlatego że może ktoś z większą wiedzą już dłubał przy tym samym i miał podobnie a wyszedł na prostą ?!?
"Czucie i wiara silniej mówi do mnie niż mędrca szkiełko i oko..."A.M.

damik

  • Fresh rosin sniffer ;)
  • *****
  • Wiadomości: 2426
  • Miejsce pobytu:
    Generalnie Polska, głównie Bytom czasem Bielsko-Biała oraz okolice
  • ZX'owy i nie tylko...
Odp: Kopiowanie z 3,5" na 3" ?
« Odpowiedź #26 dnia: 2019.10.01, 14:58:39 »
Ja mam zrobiony taki kabelek jak na foto, podłącza się go bezpośrednio pod płytę gł. w PC do kontrolera stacji dyskietek.
Zgrywam nim wszystkie image na dyskietki 3" od wielu lat.
Trzeba też pamiętać o zamianie kabelków na zasilaniu stacji by jej nie upalić, bo stacja 3" ma na złączu odwrotnie napięcia 5V i 12V niż 3,5".
Wszystkiego po trochu: Schwarz, mydło i powidło... konsole, stare i nieco nowsze komputery oraz akcesoria i duperele.

damik

  • Fresh rosin sniffer ;)
  • *****
  • Wiadomości: 2426
  • Miejsce pobytu:
    Generalnie Polska, głównie Bytom czasem Bielsko-Biała oraz okolice
  • ZX'owy i nie tylko...
Odp: Kopiowanie z 3,5" na 3" ?
« Odpowiedź #27 dnia: 2019.10.01, 23:23:29 »
@micza, laptopa sobie odpuść, bo to za wiele zachodu i kombinacji bez większej szansy na sukces (nie jest to niemożliwe, ale sporo kosztownych i pracochłonnych kombinacji).
Najlepiej jakiś stary stacjonarny PC z gniazdem "normalnego" flopa i Windows XP do podłączenia tego Amstrad'owskiego napędu 3" zastosować.
Wszystkiego po trochu: Schwarz, mydło i powidło... konsole, stare i nieco nowsze komputery oraz akcesoria i duperele.

micza

  • ***
  • Wiadomości: 105
  • Miejsce pobytu:
    Gród Przemysła - POZNAŃ
  • ATARI - Moc za bezcen...
Odp: Kopiowanie z 3,5" na 3" ?
« Odpowiedź #28 dnia: 2019.10.02, 06:13:39 »
Jasne, ale nie mam na stanie...a nie wiesz jak sobie poradzić z lapkiem ze stacją 3.5 " Ten program XHCdisk jest chyba zawodny, gdy stacja jest na USB ? Jak to ominąć ? Układ ABBA poprawiłem, niby działa, wymusiłem że na A jest gotek a na B jest 3" ale ta ostatnia nie nagrywa ani w Discology ani w Paradosie (można tylko sformatować dyskietkę)...Mam cały czas komunikat z B: read fail...
"Czucie i wiara silniej mówi do mnie niż mędrca szkiełko i oko..."A.M.

damik

  • Fresh rosin sniffer ;)
  • *****
  • Wiadomości: 2426
  • Miejsce pobytu:
    Generalnie Polska, głównie Bytom czasem Bielsko-Biała oraz okolice
  • ZX'owy i nie tylko...
Odp: Kopiowanie z 3,5" na 3" ?
« Odpowiedź #29 dnia: 2019.10.02, 08:31:11 »
Ze stacjami dyskietek USB jest taki problem, że tylko niewielki odsetek ich modeli potrafi nagrywać dyskietki w innym formacie niż 1,44MB.
A jeśli już taki odpowiedni model znajdziesz co potrafi odczytywać i nagrywać poprawnie dyskietki 720KB, to trzeba by takie ustrojstwo wybebeszyć oraz wyciągnąć sygnały sterujące napędem i połączyć je odpowiednio do stacji 3" zaopatrzonej w dodatkowy zasilacz z zamienionymi zasilaniami 5 i 12V.
Jednak jest to trochę zabawy i eksperymentowania... sam bym się chyba jednak tego nie podejmował.

Jest jeszcze inny sposób, bez użycia Gotek'a i to mi akurat na 100% działało, podłączenie jako drugiego napędu w Amstradzie CPC stacji 3,5" i przenoszenie sobie tym sposobem programów na dyskietki 3" z nagranych odpowiednio na PC dyskietek 3,5".
Tylko jedno ale ... nie wszystkie napędy 3,5" będą poprawnie pracowały z CPC.
Wszystkiego po trochu: Schwarz, mydło i powidło... konsole, stare i nieco nowsze komputery oraz akcesoria i duperele.