Autor Wątek: Przenoszenie danych z Amstrada CPC128 na PC i odwrotnie  (Przeczytany 15207 razy)

rob

  • *
  • Wiadomości: 2
Witam.
Chciałbym wykorzystać napęd dyskietek 5,25" do transferu danych z PC do Amstrada CPC6128 i odwrotnie.
Po zakupie Amstrada dokupiłem do niego napęd dyskietek 5,25". Napęd ten kupiłem, bodaj w firmie Format w Warszawie. Ma własny zasilacz i m.in. przełącznik wyboru strony dyskietki (A/B). W tej firmie założono w moim Amstradzie także przełącznik wyboru stacji. Tak więc 3" napęd w komputerze może być napędem A (wówczas napęd 5,25" staje się napędem B) lub napędem B, a napęd 5,25" napędem A.
Zachęcony informacjami w sieci, że dyskietki sformatowane na 40 ścieżek i 9 cylindrów będą kompatybilne w systemach PC i Amstrad postanowiłem wypróbować tą opcję.
Moje próby odczytu dyskietki DD 5,25" w PC-ie to sformatowanie jej z obu stron w Amstradzie (format DATA).
No i PCet w swoim napędzie 5,25" HD w żaden sposób jej nie czyta.
Próbowałem też odwrotnie, czyli odczytać w Amstradzie sformatowane (w PCie pod DOSem) dyskietki komendami:
format a: /f:360
format a: /4
format a: /t:40 /n:9
Te z kolei nie są czytane w napędzie Amstrada.

Tak więc, czy coś robię nie tak? A może to ślepa uliczka?
Dzięki za pomoc.

trojacek

  • *****
  • Wiadomości: 6831
  • Miejsce pobytu:
    Warszawa
Odp: Przenoszenie danych z Amstrada CPC128 na PC i odwrotnie
« Odpowiedź #1 dnia: 2016.04.13, 10:55:47 »
Witaj!
A jak próbujesz je czytać?
Format fizyczny jest faktycznie podobny, ale katalog plików - już nie. Amstrad używa katalogu pokrewnego z CP/M, a pecety używają systemu FAT (w przypadku dyskietek DD jest to bodaj FAT12).
Do przenoszenia plików są specjalne programy, ale to już specjaliści amstradowcy Ci doradzą, co i jak.

ikci

  • *****
  • Wiadomości: 1216
  • Miejsce pobytu:
    Kraków
Odp: Przenoszenie danych z Amstrada CPC128 na PC i odwrotnie
« Odpowiedź #2 dnia: 2016.04.13, 10:56:30 »
AMSDOS oraz PC DOS nie są systemami kompatybilnymi zatem dyskietki formatowanej pod AMSDOS nie
odczytasz ot tak po prostu (bez dodatkowego oprogramowania) na komputerze PC.
Tak samo w drugą stronę.

Poza tym Twoja stacja 5.25" HD w komputerze PC ma zupełnie obroty niż stacja (zapewne SD) w Amstradzie.
Trzeba popatrzyć czy w stacji nie ma zworek przełączających gęstość oraz prędkość obrotową napędu.
Jeżeli nie ma to raczej będzie bida :(

ZX Spectrum 48K, ZX Spectrum +, ZX Spectrum 128K, ZX Spectrum +2, ZX Spectrum +2B, ZX Spectrum +3, TIMEX TC2048, UNIPOLBRIT Komputer 2068, Didaktik Gama 80kB, 
Amstrad/Schneider CPC6128, Schneider CPC464, Commodore C64, Atari 800XL, 65XE 130XE, A500+, A600, A1200, ATARI 1040 STF

trojacek

  • *****
  • Wiadomości: 6831
  • Miejsce pobytu:
    Warszawa
Odp: Przenoszenie danych z Amstrada CPC128 na PC i odwrotnie
« Odpowiedź #3 dnia: 2016.04.13, 11:05:58 »
Poza tym Twoja stacja 5.25" HD w komputerze PC ma zupełnie obroty niż stacja (zapewne SD) w Amstradzie.
Trzeba popatrzyć czy w stacji nie ma zworek przełączających gęstość oraz prędkość obrotową napędu.
Jeżeli nie ma to raczej będzie bida :(

Starsze pecetowe napędy 5,25" przełączają prędkość zależnie od formatu. Nowsze mogą w ogóle nie obsługiwać formatu DD (360KB).
Jest to też kwestia BIOS, tej opcji po prostu może już nie być. Chodzi o to, że w formacie DD trzeba czytać/zapisywać co drugą ścieżkę (w porównaniu do formatu HD).

ikci

  • *****
  • Wiadomości: 1216
  • Miejsce pobytu:
    Kraków
Odp: Przenoszenie danych z Amstrada CPC128 na PC i odwrotnie
« Odpowiedź #4 dnia: 2016.04.13, 11:12:15 »
W Amstradzie bez wymiany ROM to chyba jest tylko SD (180KB na stronę) czyli (teoretyzując) stacja HD PC by musiała
czytać nawet co czwartą ścieżkę.
ZX Spectrum 48K, ZX Spectrum +, ZX Spectrum 128K, ZX Spectrum +2, ZX Spectrum +2B, ZX Spectrum +3, TIMEX TC2048, UNIPOLBRIT Komputer 2068, Didaktik Gama 80kB, 
Amstrad/Schneider CPC6128, Schneider CPC464, Commodore C64, Atari 800XL, 65XE 130XE, A500+, A600, A1200, ATARI 1040 STF

pear

  • *****
  • Wiadomości: 5509
  • Miejsce pobytu:
    Będzin
  • Z80 only
Odp: Przenoszenie danych z Amstrada CPC128 na PC i odwrotnie
« Odpowiedź #5 dnia: 2016.04.13, 11:25:18 »
Bez przesady :) Co drugą. Jak sam napisałeś, 180 KB to format jednostronny, ale nadal 40-ścieżkowy.
ZX/Enterprise/CPC/Robotron/C128D

trojacek

  • *****
  • Wiadomości: 6831
  • Miejsce pobytu:
    Warszawa
Odp: Przenoszenie danych z Amstrada CPC128 na PC i odwrotnie
« Odpowiedź #6 dnia: 2016.04.13, 11:44:01 »
SD/DD/HD to oznaczenie gęstości zapisu, a nie liczby stron.
Liczbę ścieżek podaje się zwyczajowo dla jednej strony (czyli 40 lub 80). Oczywiście napęd dwugłowicowy obsługuje *łącznie* 80 lub 160 ścieżek.
Pecety, począwszy od którejś wersji DOS, obsługują tylko dwie strony (pierwsze DOS-y obsługiwały formaty 160 i 180KB, czyli SS - single sided, odpowiednio 8 i 9 sektorów na ścieżce).
Zwyczajowo (i bardzo niepoprawnie) napędy określa się HD, jeśli obsługują 80 ścieżek na stronę oraz DD, jeśli tylko 40 ścieżek/stronę.


SD (single density) to format nieużywany od dawien dawna (FM).

DD (double density) - to zapis MFM, dający podwójną pojemność ścieżki w porównaniu do SD.
Gęstość ta jest używana w 40-ścieżkowych formatach 180 KB (SS - single sided), 360 KB (DS - double sided) oraz w dość egzotycznym formacie QD (quad density), który jest 80-ścieżkową wersją DD (najbardziej był rozpowszechniony pod DOS jako dodatek 800.com).

HD (high density) - to również zapis MFM, ale z szybszym zegarem i zwiększoną prędkością obrotową z 300 do 360 obr/s. Dzięki temu na ścieżkę wchodzi nie 9, lecz 15 sektorów. Oczywiście 80 ścieżek/stronę. Pojemność - 1,2 MB.

Pomijam formaty 3,5" :)

Czyli - podłączając napęd HD (80-ścieżkowy, pecetowy 1,2MB) do Amstrada, wykorzystamy i tak tylko jedną stronę (AMSDOS i CP/M). I żeby w tym napędzie odczytywać dyskietki zapisane przez napęd DD (40-ścieżkowy), trzeba "skakać" co drugą ścieżkę (tej samej strony - bo jedynej). Można też oczywiście używać tylko pierwszych 40 ścieżek każdej dyskietki (czyli bez przeskakiwania co drugą), ale taka dyskietka będzie czytelna tylko dla tego napędu, który ją zapisał - odczyt w napędzie DD albo na PC będzie niemożliwy.
Zamotałem? :)

ZbyniuR

  • *****
  • Wiadomości: 3333
  • Miejsce pobytu:
    Carlisle w UK
  • CPC AGA PSX
Odp: Przenoszenie danych z Amstrada CPC128 na PC i odwrotnie
« Odpowiedź #7 dnia: 2016.04.13, 20:10:18 »
Do czytania i zapisywania dyskietek CPC w PC oraz do nagrywania na nie, nie tylko pojedynczych plików ale także całych wirtualnych dysków DSK służą takie programy jak ManageDSK oraz CPCDiskXP. Pisałem o tym niedawno w sąsiednim temacie.

Ale zdaje się że one obsługują tylko do 40 ścieżek, więc jeśli w PC masz napęd 5.25" 80ścieżek a w CPC 5.25" 40ścieżek, to może być problem, noo chyba że ten sam napęd będziesz podpinał raz do PC a raz do CPC. ;)

Do czytania na CPC dysków z PC, takich 180K, 360K oraz 720K służy program DOS-COPY - Andreasa Stroiczka. Ale widzi na nich tylko pliki luzem w głównym katalogu, bo nie umie wchodzić w katalogi. Ale to przecież wystarcza. :)

Są też programy na CPC do zamieniania dyskietek 3" na pliki DSK lub odwrotnie. Nazwy nie pamiętam i nie chce mi się szukać sorry. Mogłyby się przydać tym co mają ROMy do czytania gęstych dysków, bo na dysku CPC 800K lub PC 720K zmieszczą się 3 standardowe pliki DSK. Ale jak ktoś ma stację w PeCecie to wygodniej mu będzie nagrywać je w nim niż w CPC. :)


Amstrady wg instrukcji obsługi powinny czytać oprócz swoich dysków także PC 160K, czyli te SS po 8 sektorów na ścieżce, ale nigdy nie miałem takiej dyskietki.
Próbuję rozgryźć jak czytać w CPC gęste dyskietki (zarówno te z ParaDosa jak i z PC) bez posiadania ROMu który to umożliwia, ale to może potrwać. Cierpliwości. ;)

Warto korzystać z linka na górze tej stronki, z lewej, o nazwie "Pokaż wiadomości od ostatniej wizyty."
Oraz z wyszukiwania w górnym prawym rogu.
Miło że pojawiają się na forum nowi posiadacze CPC. :)

« Ostatnia zmiana: 2016.04.13, 20:28:14 wysłana przez ZbyniuR »
- Jeśli masz w domu światło i wodę, tzn. że masz światłowód. ;)

rob

  • *
  • Wiadomości: 2
Odp: Przenoszenie danych z Amstrada CPC128 na PC i odwrotnie
« Odpowiedź #8 dnia: 2016.04.15, 09:36:25 »
Wziąłem do serca Wasze uwagi, które, generalnie, zwracały uwagę na 2 rzeczy:
1. Problem odczytu przez napęd 5,25" Amstrada danych zapisanych w PCcie na napędzie 1,2 M (dużej gęstości), a nie 360 KB.
2. Użycie właściwego oprogramowania do zapisu-odczytu danych w obu komputerach.

Skorzystałem z polecanego CPCDiskXP, który uruchomiłem w PCcie, ale, eksperymentalnie, użyłem (przełożyłem) na tą chwilę napęd 5,25" z Amstrada. Ta konfiguracja zadziałała bezbłędnie.
Tak więc, żeby przenosić dane z PCta do Amstrada (lub odwrotnie), muszę używać obu napędów 5,25" niskiej gęstości,
czyli przestawić napęd 1,2 M na 360 KB (jeśli są w nim przewidziane takie ustawienia fabrycznie) lub kupić oryginalny napęd 360 KB.

Dzięki za szybką pomoc.

trojacek

  • *****
  • Wiadomości: 6831
  • Miejsce pobytu:
    Warszawa
Odp: Przenoszenie danych z Amstrada CPC128 na PC i odwrotnie
« Odpowiedź #9 dnia: 2016.04.15, 09:45:18 »
przestawić napęd 1,2 M na 360 KB (jeśli są w nim przewidziane takie ustawienia fabrycznie)

Niestety nie ma takiej opcji. O ile napęd potrafi słuchać sygnału ze złącza, by zmieniać prędkość obrotową (HD - 360 obr/min, DD - 300 obr/min), o tyle nie zacznie samoczynnie skakać co drugą ścieżkę (pecet, oczywiście stary, robi to programowo - ma to zaszyte w BIOS).
Nie jestem specem od Amstradów, ale moim zdaniem lepiej kup napęd 360KB. Uwolnisz się od miliona problemów.

ikci

  • *****
  • Wiadomości: 1216
  • Miejsce pobytu:
    Kraków
Odp: Przenoszenie danych z Amstrada CPC128 na PC i odwrotnie
« Odpowiedź #10 dnia: 2016.04.15, 10:22:51 »
Nie jestem specem od Amstradów, ale moim zdaniem lepiej kup napęd 360KB. Uwolnisz się od miliona problemów.

Zakup napędu 5.25" 360KB (do PC) graniczy z cudem. Wręcz uważam, że cuda są łatwiej dostępne.  :(

Nie prościej jest zrobić sobie kabelek null-modem ? http://benchmarko.de/cpcemu/cpcdoc/chapter/cpcdoc5_e.html
ZX Spectrum 48K, ZX Spectrum +, ZX Spectrum 128K, ZX Spectrum +2, ZX Spectrum +2B, ZX Spectrum +3, TIMEX TC2048, UNIPOLBRIT Komputer 2068, Didaktik Gama 80kB, 
Amstrad/Schneider CPC6128, Schneider CPC464, Commodore C64, Atari 800XL, 65XE 130XE, A500+, A600, A1200, ATARI 1040 STF

trojacek

  • *****
  • Wiadomości: 6831
  • Miejsce pobytu:
    Warszawa
Odp: Przenoszenie danych z Amstrada CPC128 na PC i odwrotnie
« Odpowiedź #11 dnia: 2016.04.15, 10:32:03 »
To prawda, ciężko je kupić. Ale jest na Allegro facet, który je często miewa. Zapomniałem nicka, wrzuca fotki na lazurowym tle :)

ZbyniuR

  • *****
  • Wiadomości: 3333
  • Miejsce pobytu:
    Carlisle w UK
  • CPC AGA PSX
Odp: Przenoszenie danych z Amstrada CPC128 na PC i odwrotnie
« Odpowiedź #12 dnia: 2016.04.16, 02:51:32 »
Nie wiem czemu kolega się tak uparł na 5.25".  Może ma do nich sentyment albo stos dysków który czeka na jakieś zastosowanie. ;)  Myślę że taniej i prościej (bo odstępy między ścieżkami są stałe), będzie zaopatrzyć się w stacje 3.5", co byłoby bardziej użyteczne zarówno w CPC jak i w PC, a dyski w razie potrzeb można by też użyć do innych komputerów. Używane napędy są po kilka orzełków, a nowe po kilka Euro, (albo jakiś kolega odstąpi za darmo), choć w niektórych trzeba będzie podłubać by się przestawiły z HD na DD, bo inaczej CPC ich nie wykorzysta. Wątki o tym jak to zrobić szwendają się także po forach Amigowych, bo tam jest podobny problem.
- Jeśli masz w domu światło i wodę, tzn. że masz światłowód. ;)

trojacek

  • *****
  • Wiadomości: 6831
  • Miejsce pobytu:
    Warszawa
Odp: Przenoszenie danych z Amstrada CPC128 na PC i odwrotnie
« Odpowiedź #13 dnia: 2016.04.16, 08:53:19 »
I dyskietki znacznie łatwiej kupić. Nawet nowe, choć dyskietki 2HD raczej się słabo nadają. Zawsze miałem problemy z formatowaniem. Ale na Allegro można czasami kupić hurtowo amigowe dyskietki 2DD. I to za grosze.
Napędy 3,5" są tylko 80-ścieżkowe, ale na Amtradzie (przynajmniej pod AMSDOS i CP/M bez przeróbek) wystąpi to samo zjawisko, co  napędem 5,25" - będzie używanych tylko pierwszych 40 ścieżek. Ale to nie powoduje problemów przy przenoszeniu obrazów DSK z PC.

micza

  • ***
  • Wiadomości: 105
  • Miejsce pobytu:
    Gród Przemysła - POZNAŃ
  • ATARI - Moc za bezcen...
Odp: Przenoszenie danych z Amstrada CPC128 na PC i odwrotnie
« Odpowiedź #14 dnia: 2017.03.24, 07:55:51 »
Witam, chciałbym odkurzyć wątek...jak przenieść (i czy to w ogóle możliwe) dane między zewnętrzną stacją USB floppy a CPC; zauważam że operowanie takiej stacji z CPCDiskXP nawet w wersji 2.5.1 mija się z celem (tzn. by dyskietki mógł odczytać CPC), a może ktoś by mógł podać sposób działania programu CPDwrite, działam na nim w DosBoxie, mam ciągle komunikat:"no response within timeout period"; prosiłbym o opis działania, jak postępujecie z tym programem by otrzymać czytelną dyskietkę na CPC ???  :P
"Czucie i wiara silniej mówi do mnie niż mędrca szkiełko i oko..."A.M.