Autor Wątek: Co zamiast stacji dysków w Amstradzie 6128?  (Przeczytany 7863 razy)

Barts

  • *****
  • Wiadomości: 504
  • Miejsce pobytu:
    Łódź
Co zamiast stacji dysków w Amstradzie 6128?
« dnia: 2016.04.25, 13:27:59 »
Cześć,

Pojawia się okazja za względnie nieduże pieniążki (mam nadzieję... jak zaśpiewa duże, to niestety nie) odkupić od kolegi Amstrad-Schneider 6128 z zielonym monitorem. Taki sam na jakim grałem w dzieciństwie w Ghosts'n'Goblins! Jest tylko jedno ale - nie działa w nim stacja dysków. Do ZX Spectrum mozna podłączyć DivIDE, a co koledzy polecają do Amstrada? I ile to mniej więcej będzie kosztować?

pear

  • *****
  • Wiadomości: 5509
  • Miejsce pobytu:
    Będzin
  • Z80 only
ZX/Enterprise/CPC/Robotron/C128D

trojacek

  • *****
  • Wiadomości: 6831
  • Miejsce pobytu:
    Warszawa
Odp: Co zamiast stacji dysków w Amstradzie 6128?
« Odpowiedź #2 dnia: 2016.04.25, 13:38:24 »
Albo zmienić pasek i stacja będzie pewnie działać ;)

Maryjan

  • *****
  • Wiadomości: 6650
  • Miejsce pobytu:
    Skarżysko-Kam.
  • Scotch whiskey and West Highland Terrier
Odp: Co zamiast stacji dysków w Amstradzie 6128?
« Odpowiedź #3 dnia: 2016.04.25, 13:39:17 »
Ja używam Gotek-a z HxC wraz z wyświetlaczem i dorobionym przyciskiem (opis jest na forum). Poza tym Zaxon wytwarza  interface a`la Gotek  do Amstrada. Wpina się takowy w gniazdo zewnętrznego flopp-a i działa. Programy w formie plików nagrywa się na pendrive-a, który wtyka się w interface.

Pójściem na "łatwiznę" jest wmontowanie do Amstrada flopp-a 3"5 cala w miejsce 3". Opisy są na forum jak i w sieci.

Albo wymienić pasek - jest dostępny i działać na dyskietkach 3", dostępne, ale drogie.
"Co miałem powiedzieć - przeczytałem..." Nikodem Dyzma

trojacek

  • *****
  • Wiadomości: 6831
  • Miejsce pobytu:
    Warszawa
Odp: Co zamiast stacji dysków w Amstradzie 6128?
« Odpowiedź #4 dnia: 2016.04.25, 13:49:50 »
Zaxonowe rozwiązanie przyda się tak czy siak. Ale jednak trzycalowy napęd też się przydaje.

Barts

  • *****
  • Wiadomości: 504
  • Miejsce pobytu:
    Łódź
Odp: Co zamiast stacji dysków w Amstradzie 6128?
« Odpowiedź #5 dnia: 2016.04.25, 14:19:48 »
Poza tym Zaxon wytwarza  interface a`la Gotek  do Amstrada. Wpina się takowy w gniazdo zewnętrznego flopp-a i działa. Programy w formie plików nagrywa się na pendrive-a, który wtyka się w interface.

O, brzmi dobrze. A gdzie to można kupić? Popatrzyłem w tamtym wątku który zalinkowałeś i widzę tylko via jakieś brytyjskie strony. Posłałem PW do zaxona, nie będę Wam tutaj głowy zawracał.

Maryjan

  • *****
  • Wiadomości: 6650
  • Miejsce pobytu:
    Skarżysko-Kam.
  • Scotch whiskey and West Highland Terrier
Odp: Co zamiast stacji dysków w Amstradzie 6128?
« Odpowiedź #6 dnia: 2016.04.25, 14:22:14 »
Pisz na priv do Zaxon-a, albo kup poprzez sellmyretro.com
"Co miałem powiedzieć - przeczytałem..." Nikodem Dyzma

zaxon

  • *****
  • Wiadomości: 4689
Odp: Co zamiast stacji dysków w Amstradzie 6128?
« Odpowiedź #7 dnia: 2016.04.25, 19:24:59 »
Osobiscie to 3 calowke bym sie z sentymentu staral sie odratowac . Pewnie tylko pasek do wymiany i wyczyszczenie napedu.
Moj floppy emu jest dla leniwych i niecierpliwych   :D . Ot ,sciagnac z netu , skonwertowac i zaladowac sobie caly Amstradowy TOSEC na jednego pendriwa, wybrac gierke czy demo z menu na Amstradzie  i sie cieszyc.
Chociaz widze ze ludzie uzywaja tej ,w zasadzie zabawki w dosyc zaawansowany sposob archiwizujac swoje programy z dyskietek.
Siedem kilo smalcu,gesich jajek kopa,zeby moc to polknac tegiego trza chlopa. GG 3456993

martin381

  • *****
  • Wiadomości: 1213
  • Miejsce pobytu:
    JAROCIN
  • Gdzie jestem.....dokąd zmierzam....dokąd
Odp: Co zamiast stacji dysków w Amstradzie 6128?
« Odpowiedź #8 dnia: 2016.04.25, 20:57:41 »
W 3calówkach to  tylko pasek jest  ZAWSZE padnięty innych uszkodzeń nie widziałem nigdy a trochę takowych flopów  przez moje ręce przeszło ;D mam paski gdyby co :D
Spectrusie  i akcesoria(rożne  , przechodnie , nie tylko komputerki) , miałem w rękach ISSUE 1 , Harlequin , poszukuję spektrusia którego zmajstrowałem 28 lat temu , AX81 , ZXUNO , ICOM IC7000  call sign SQ3PLR

Maryjan

  • *****
  • Wiadomości: 6650
  • Miejsce pobytu:
    Skarżysko-Kam.
  • Scotch whiskey and West Highland Terrier
Odp: Co zamiast stacji dysków w Amstradzie 6128?
« Odpowiedź #9 dnia: 2016.05.04, 10:36:39 »
Mnie jeszcze docisk nośnika "skamieniał" i niszczył dyskietki. Dałem kółeczko z filcu i po sprawie.
"Co miałem powiedzieć - przeczytałem..." Nikodem Dyzma

Barts

  • *****
  • Wiadomości: 504
  • Miejsce pobytu:
    Łódź
Odp: Co zamiast stacji dysków w Amstradzie 6128?
« Odpowiedź #10 dnia: 2016.05.12, 12:53:03 »
Jako że transakcja amstradowa ma coraz większe szanse realizacji, odezwałem się do martina z pytaniem o pasek. Przy okazji tutaj chciałbym zapytać, czy wymiana paska to jest jakaś skomplikowana sprawa? Czy mniej więcej tak samo jak w PC?

pear

  • *****
  • Wiadomości: 5509
  • Miejsce pobytu:
    Będzin
  • Z80 only
Odp: Co zamiast stacji dysków w Amstradzie 6128?
« Odpowiedź #11 dnia: 2016.05.12, 12:59:58 »
Trzeba odkręcić płytkę z elektroniką, żeby dostać się do paska. Nie jest to jakaś skomplikowana sprawa.
Byle ostrożnie, żeby czegoś nie urwać i nie pogubić śrubek ;)
Wcześniej najczęściej trzeba jeszcze zeskrobać resztki starego paska z rolek i przemyć je najlepiej izopropanolem.
ZX/Enterprise/CPC/Robotron/C128D

trojacek

  • *****
  • Wiadomości: 6831
  • Miejsce pobytu:
    Warszawa
Odp: Co zamiast stacji dysków w Amstradzie 6128?
« Odpowiedź #12 dnia: 2016.05.12, 13:05:45 »
Bardzo ważne jest, by nie zgubić metalowego kołeczka, który zwykle wypada przy zdejmowaniu płytki. Jak wypadnie, trzeba go włożyć tam, gdzie był - inaczej napęd przestanie zapisywać dyskietki (czujnik "write protect" będzie zawsze odczytywał, że dyskietki są zabezpieczone).

Fotostory:
http://speccy.pl/articles.php?article_id=30

Barts

  • *****
  • Wiadomości: 504
  • Miejsce pobytu:
    Łódź
Odp: Co zamiast stacji dysków w Amstradzie 6128?
« Odpowiedź #13 dnia: 2016.06.09, 11:54:23 »
Pochwalę się: wymiana doszła skutku (barter Amstrad za flaszki), stałem się właścicielem Amstrada-Schneidera CPC 6128 z zielonym monitorem GT65+.  8) Dokładnie taki sprzęt jak u mojego Taty w pracy jak chodziłem pograć za dzieciaka. Łezka szczęścia w oku się kręci, normalnie.

Odezwałem się już do Peara (w temacie przeglądu i naprawy stacji) i Zaxona (w temacie jego zewnętrznego dynksu USB), jak dobrze pójdzie to uda się go zregenerować i ustawić tak jak moje Spectrum. Wtedy projekt "Powrót do dzieciństwa" mam już skompletowany.