Autor Wątek: Naprawa CPC 464 - szary ekran  (Przeczytany 7096 razy)

V-12/Tropyx

  • *
  • Wiadomości: 24
Naprawa CPC 464 - szary ekran
« dnia: 2016.11.25, 16:26:13 »
Zdechł mi nieoczekiwanie CPC 464 wersja Schneiderowska. Po odpaleniu widoczny jest tylko szary border. Wygooglowałem, że być może zdechł RAM. Czy ktoś z Was już miał taki objaw i może potwierdzić? Dzięki z góry za info. :)

Maryjan

  • *****
  • Wiadomości: 6659
  • Miejsce pobytu:
    Skarżysko-Kam.
  • Scotch whiskey and West Highland Terrier
Odp: Naprawa CPC 464 - szary ekran
« Odpowiedź #1 dnia: 2016.11.25, 16:30:21 »
Na początek otwórz i podociskaj układy w podstawkach (jeśli są w podstawkach). Pomacaj pamięci, czy któraś się nie grzeje zbytnio.
Czy nic nie śmierdzi z wewnątrz  komputera ?.
"Co miałem powiedzieć - przeczytałem..." Nikodem Dyzma

ZbyniuR

  • *****
  • Wiadomości: 3333
  • Miejsce pobytu:
    Carlisle w UK
  • CPC AGA PSX
Odp: Naprawa CPC 464 - szary ekran
« Odpowiedź #2 dnia: 2016.11.25, 18:15:11 »
Przytrzymaj DEL czy po 2sek piszczy, bo może komp działa a tylko kabel Video zdechł.
- Jeśli masz w domu światło i wodę, tzn. że masz światłowód. ;)

V-12/Tropyx

  • *
  • Wiadomości: 24
Odp: Naprawa CPC 464 - szary ekran
« Odpowiedź #3 dnia: 2016.11.26, 12:19:57 »
Na PCB są tylko 2 układy w podstawkach. RAM-y się nie grzeją. Czasami przy którymś odpaleniu widać krzaki na ekranie, np. czerwone. Kabel video jest sprawny, bo mam drugą sztukę CPC 464, tyle że amstradowską. Jakieś inne sugestie zanim zacznę wylutowywać RAM do diagnozy? ;)

Maryjan

  • *****
  • Wiadomości: 6659
  • Miejsce pobytu:
    Skarżysko-Kam.
  • Scotch whiskey and West Highland Terrier
Odp: Naprawa CPC 464 - szary ekran
« Odpowiedź #4 dnia: 2016.11.26, 12:39:48 »
Wrzuć zdjęcie tej płyty. Jak RAM jest w podstawkach, to znaczy, ze płyta była już naprawiana. Wszystkie płyty 464 i 664 które miałem w swoich rękach, miały RAM wlutowany w płytę.
"Co miałem powiedzieć - przeczytałem..." Nikodem Dyzma

ZbyniuR

  • *****
  • Wiadomości: 3333
  • Miejsce pobytu:
    Carlisle w UK
  • CPC AGA PSX
Odp: Naprawa CPC 464 - szary ekran
« Odpowiedź #5 dnia: 2016.11.26, 14:57:52 »
Ja go tak zrozumiałem że raczej nie o RAM pisał że są w podstawkach. Normalnie w CPC tylko procek i GateArray na nich są i myślę że to miał na myśli.

Osobiście mrugającą sieczkę na ekranie przy resecie widziałem tylko jak ktoś na żywca coś do portu rozszerzeń podłączał, a co w sobie ROM miało.
A propo czy ROMy są normalne czy były zmieniane?
- Jeśli masz w domu światło i wodę, tzn. że masz światłowód. ;)

V-12/Tropyx

  • *
  • Wiadomości: 24
Odp: Naprawa CPC 464 - szary ekran
« Odpowiedź #6 dnia: 2016.11.26, 18:05:53 »
Egzemplarz nie był nigdy grzebany. Tylko Z80 i jeszcze jeden układ są na podstawkach fabrycznych. Gdyby RAM był na podstawkach, to już dawno bym swapa zrobił.

Maryjan

  • *****
  • Wiadomości: 6659
  • Miejsce pobytu:
    Skarżysko-Kam.
  • Scotch whiskey and West Highland Terrier
Odp: Naprawa CPC 464 - szary ekran
« Odpowiedź #7 dnia: 2016.11.26, 19:09:58 »
Jak Masz z czego, to podmień procesor.
"Co miałem powiedzieć - przeczytałem..." Nikodem Dyzma

V-12/Tropyx

  • *
  • Wiadomości: 24
Odp: Naprawa CPC 464 - szary ekran
« Odpowiedź #8 dnia: 2016.12.03, 00:22:52 »
Jak Masz z czego, to podmień procesor.

Procek sprawny. Proszę o nie wróżenie z fusów.

Maryjan

  • *****
  • Wiadomości: 6659
  • Miejsce pobytu:
    Skarżysko-Kam.
  • Scotch whiskey and West Highland Terrier
Odp: Naprawa CPC 464 - szary ekran
« Odpowiedź #9 dnia: 2016.12.03, 01:17:27 »
To proszę diagnozować dalej, jak osoba uważa.
"Co miałem powiedzieć - przeczytałem..." Nikodem Dyzma

zaxon

  • *****
  • Wiadomości: 4693
Odp: Naprawa CPC 464 - szary ekran
« Odpowiedź #10 dnia: 2016.12.03, 07:50:24 »
To prosze wykonac pare pomiarow i podac wyniki.  Podlaczyc oscyloskop, analizator logiczny, sprawdzic co sie dzieje na kostkach ram, czy jest np CAS0 i CAS1, czy procesor dostaje swoje 3.5 mhz z ULA , (pewnie dostaje bo obraz jest) . Wtedy zamiast wrozyc mozna bedzie powiedziec cos konkretniejszego.  :D
Siedem kilo smalcu,gesich jajek kopa,zeby moc to polknac tegiego trza chlopa. GG 3456993

V-12/Tropyx

  • *
  • Wiadomości: 24
Odp: Naprawa CPC 464 - szary ekran
« Odpowiedź #11 dnia: 2016.12.06, 20:43:51 »
Ożywiłem dziś Schneidera, zdechły aż 2 kości RAM. I nie grzały się, jak to nie raz bywa w przypadku tego typu usterek.

Panowie - żeby nie było nieporozumień. W poście otwierającym niniejszy wątek pytałem o to, czy ktoś miał opisywane objawy w swoim CPC. Nie pytałem o diagnozę, bo naprawiam Commodorki od 10 lat, a z CPC nie miałem jeszcze do czynienia. Oscyloskopu się jeszcze nie dorobiłem, więc wolę spytać, zanim zacznę rzeźbić. Na zagranicznym forum opisywane były takie przypadki i ludzie wskazywali RAM. Jedyne, w czym się pomyliłem, to w opisie objawu - szare tło, a nie border. Czasami pojawiały się krzaki. Gdyby był uwalony procek, to raczej nie miałbym nic na ekranie, więc sugestie typu "podmień procek" mnie lekko "rozwaliły". :-) Pozdrowienia i dziękuję za uwagę. :)

trojacek

  • *****
  • Wiadomości: 6842
  • Miejsce pobytu:
    Warszawa
Odp: Naprawa CPC 464 - szary ekran
« Odpowiedź #12 dnia: 2016.12.06, 20:54:57 »
O, i dokładnie takim wyjaśnieniem powinieneś był rozpocząć wątek - obyłoby się bez zbędnych nieporozumień :)
Gratulacje za przywrócenie CPC do życia.

V-12/Tropyx

  • *
  • Wiadomości: 24
Odp: Naprawa CPC 464 - szary ekran
« Odpowiedź #13 dnia: 2016.12.06, 23:28:17 »
O, i dokładnie takim wyjaśnieniem powinieneś był rozpocząć wątek - obyłoby się bez zbędnych nieporozumień :)
Gratulacje za przywrócenie CPC do życia.

Dzięki. :) CPC żyje, wczytuje gry przez adapter kasetowy, jedynie mi Arkanoida nie chce wczytać. :D

Nieporozumienie to podejrzewam, że efekt braku umiejętności czytania ze zrozumieniem. Przecież wyraźnie pytałem o potwierdzenie objawu, a nie o diagnozę.

ikci

  • *****
  • Wiadomości: 1216
  • Miejsce pobytu:
    Kraków
Odp: Naprawa CPC 464 - szary ekran
« Odpowiedź #14 dnia: 2016.12.07, 11:02:23 »
Arkanoid nie chce Ci się wczytać ponieważ powszechnie dostępny w internecie obraz taśmy to oryginał,
który był nagrywany, przez wydawcę,  z zabezpieczeniem przed kopiowaniem Speedlock K7 - 1985.
Speedlock to zabezpieczenie znane doskonale także z ZX Spectrum, jednakże w przypadku tego komputera
zgranie obrazu taśmy na kasetę czy też mp3 i wczytywanie do komputera kończy się zazwyczaj sukcesem.

W przypadku CPC speedlock potrafi skutecznie przeszkadzać - pamiętam że np Prehistorik II był nagrywany
z podobnym zabezpieczeniem i razem z kolegą głowiliśmy się bo nawet najbardziej starannie nagrany obraz taśmy
po prostu się nie wczytywał.  Nic tylko należą się brava dla twórców tych zabezpieczeń  ;)

W przypadku jeżeli bardzo chcę mieć nagrany na taśmę działający obraz takiej gry - po prostu nie korzystam
z dostępnego oryginału. Wiem też, że nie znajdę raczej odbezpieczonego obrazu taśmy. Sprawa oczywista
- nad obrazami taśm mało kto się głowił bo bardziej popularne były dyskietki.
 Zatem szukam takiego "złamanego" obrazu dysku gdzie nie ma zabezpieczeń i pliki są poukładane jak należy.
Główne źródło takich odbezpieczonych gierek do genialna stronka cpc-power.com   

Tam właśnie znalazłem obraz dyskietki z "trainer'em" - czyli złamany, z opcją "unlimited lives", z plikami poukładanymi
 i taki obraz następnie edytuje przy pomocy programu CPCdiskXP - tam jest opcja EXTRACT FILES - wiec wypakowałem
pojedyncze pliki do jakiegoś katalogu w swoim komputerze.
Następnie odpalam Java CPC Emulator i tam w zakładce EXTRAS mam opcję Create a CDT.
Przy pomocy tego narzędzia po prostu zaznaczam pliki, które mają być dodane do obrazu taśmy - one muszą być
dodane w odpowiednim porządku - później naciskam BUILD i tworzy mi się obraz taśmy CDT.

Obraz sprawdziłem na emulatorze - wczytuje się i uruchamia. Plik w załączniku (spakowany ZIPem) - nie ma żadnych
zabezpieczeń. Powinien Ci się uruchomić od kopa  :)

Powyższa rada dotyczy użytkowników korzystających z Windows.
« Ostatnia zmiana: 2016.12.07, 11:10:31 wysłana przez ikci »
ZX Spectrum 48K, ZX Spectrum +, ZX Spectrum 128K, ZX Spectrum +2, ZX Spectrum +2B, ZX Spectrum +3, TIMEX TC2048, UNIPOLBRIT Komputer 2068, Didaktik Gama 80kB, 
Amstrad/Schneider CPC6128, Schneider CPC464, Commodore C64, Atari 800XL, 65XE 130XE, A500+, A600, A1200, ATARI 1040 STF