Autor Wątek: "CPCdiscXP" a dyskietka 3,5' czy wam to dobrze działa.  (Przeczytany 21313 razy)

pear

  • *****
  • Wiadomości: 5509
  • Miejsce pobytu:
    Będzin
  • Z80 only
Odp: "CPCdiscXP" a dyskietka 3,5' czy wam to dobrze działa.
« Odpowiedź #15 dnia: 2013.03.11, 20:13:36 »
Muszę powiedzieć, że macie chłopaki jakiś niesamowity dar przekonywania.
Wyjąłem z szafy wszystkie napędy 3,5" jakie mam:
(1) - Chinon FZ-357
(2) - Mitsumi D359T3
(3) - Sony MPF920
(4) - Samsung SFD-321B/LEB
w PC już był (5) Panasonic JU-256A067P.

Wlazłem pod biurko i po kolei montowałem każdy z napędów.

Niestety na żadnym nie udało mi się poprawnie sformatować i zapisać dyskietki.
Mini ranking według ilości błędów (od najlepszej - najmniej błędów do najgorszej): 2, 1, 4, 5, 3.

W tej sytuacji dalsze testy na tym PC sobie odpuszczę. Reszta badań w weekend.
ZX/Enterprise/CPC/Robotron/C128D

ZbyniuR

  • *****
  • Wiadomości: 3333
  • Miejsce pobytu:
    Carlisle w UK
  • CPC AGA PSX
Odp: "CPCdiscXP" a dyskietka 3,5' czy wam to dobrze działa.
« Odpowiedź #16 dnia: 2013.03.11, 21:33:01 »
Czytam co piszecie i odechciewa mi się wracania do dyskietek, trzeba się będzie baczniej przyjrzeć interfejsom do SD i CF. Choć może jeszcze na Amidze nagrywa dyskietki bez takich szopek?
- Jeśli masz w domu światło i wodę, tzn. że masz światłowód. ;)

ikci

  • *****
  • Wiadomości: 1216
  • Miejsce pobytu:
    Kraków
Odp: "CPCdiscXP" a dyskietka 3,5' czy wam to dobrze działa.
« Odpowiedź #17 dnia: 2013.03.11, 22:49:55 »
Nie wiem czy dobrze zrozumiałem Twoje pytanie...
Ale na PC raczej nie nagrasz "amigowej"dyskietki.
Chyba, że masz stację  podłączoną do trochę bardziej rozbudowanego
(niż standardowy kontroler FDD na płycie głównej) kontrolera zwanego po swojsku catweasel...

A w ogóle to wczoraj jeszcze podzielałeś moją miłość do radosnych zgrzytów i chrobotów pracującej
stacji.. dzisiaj już jest inaczej? :-)


ZX Spectrum 48K, ZX Spectrum +, ZX Spectrum 128K, ZX Spectrum +2, ZX Spectrum +2B, ZX Spectrum +3, TIMEX TC2048, UNIPOLBRIT Komputer 2068, Didaktik Gama 80kB, 
Amstrad/Schneider CPC6128, Schneider CPC464, Commodore C64, Atari 800XL, 65XE 130XE, A500+, A600, A1200, ATARI 1040 STF

ZbyniuR

  • *****
  • Wiadomości: 3333
  • Miejsce pobytu:
    Carlisle w UK
  • CPC AGA PSX
Odp: "CPCdiscXP" a dyskietka 3,5' czy wam to dobrze działa.
« Odpowiedź #18 dnia: 2013.03.11, 23:04:18 »
Chodziło mi o nagranie na Amie dyskietki dla CPC. Nie wiem czy w nowszych emulatorach niż tych sprzed kilku lat jest tam coś co pozwala to robić, a nawet jak nie, to można nagrać jako DD PC 720KB. Amstrad z ParaDosem je widzi, a do innych są programiki by z takich kopiować na dyski Amsdosowe.

Wiesz, tak właściwie to ja się bardziej kocham w dotyku oryginalnych klawiatur niż w zgrzytach stacji, a z wiekiem robię się mniej cierpliwy do złośliwości rzeczy martwych, chciałbym by sprzęt działał ale nie na nerwach. ;)
« Ostatnia zmiana: 2013.03.11, 23:07:31 wysłana przez ZbyniuR »
- Jeśli masz w domu światło i wodę, tzn. że masz światłowód. ;)

martin381

  • *****
  • Wiadomości: 1213
  • Miejsce pobytu:
    JAROCIN
  • Gdzie jestem.....dokąd zmierzam....dokąd
Odp: "CPCdiscXP" a dyskietka 3,5' czy wam to dobrze działa.
« Odpowiedź #19 dnia: 2013.03.12, 23:28:33 »
:) :) :) :) :) :) :) :) :) :) :) :) :) :) :) :) :) :) :) :) :) :) :) :) :) :) :) :) :) :) :) :) :) :) :) :) :) :) :) :) :) :) :) :) :) :) :) :) :) :) :) :) :) :) :) :) :) :) :) :) :)
Zrobiłem dzisiaj 30 dyskietek we wszystkie strony czyli format ,copy ,verify na PC i CPC zero problemów z formatowaniem , wgrywaniem , veryfikacją                             
Gęba mi się śmieje , z ciekawości włożyłem  starą stację do PC i zaczęły się problemy co kiedyś , zle czyta dobrze sformatowane dyskietki i już,                                       
dla pewności zrobiłem format dyskietki na 1,44Mb i wyszła dobrze bez błędów , można było wgrać pliki i skopiować gdzie indziej czyli jest dobra do normalnej roboty   
czyli robienia dyskietek 1,44Mb ,przy czasie podłączę stację z inną końcówką z tej listy bo mam tylko te                                                                                                                                                 :) :) :) :) :) :) :) :) :) :) :) :) :) :) :) :) :) :) :) :) :) :) :) :) :) :) :) :) :) :) :) :) :) :) :) :) :) :) :) :) :) :) :) :) :) :) :) :) :) :) :) :) :) :) :) :) :) :) :)

Robiłem też dyskietki 2HD z zaklejonym otworem wszystkie wychodziły dobre
« Ostatnia zmiana: 2013.03.12, 23:54:26 wysłana przez martin381 »
Spectrusie  i akcesoria(rożne  , przechodnie , nie tylko komputerki) , miałem w rękach ISSUE 1 , Harlequin , poszukuję spektrusia którego zmajstrowałem 28 lat temu , AX81 , ZXUNO , ICOM IC7000  call sign SQ3PLR

ikci

  • *****
  • Wiadomości: 1216
  • Miejsce pobytu:
    Kraków
Odp: "CPCdiscXP" a dyskietka 3,5' czy wam to dobrze działa.
« Odpowiedź #20 dnia: 2013.03.13, 08:57:53 »
No to BRAVO! Mam nadzieje, że PEAR tez w końcu znajdzie swoją dobrze działającą stacje :-)
ZX Spectrum 48K, ZX Spectrum +, ZX Spectrum 128K, ZX Spectrum +2, ZX Spectrum +2B, ZX Spectrum +3, TIMEX TC2048, UNIPOLBRIT Komputer 2068, Didaktik Gama 80kB, 
Amstrad/Schneider CPC6128, Schneider CPC464, Commodore C64, Atari 800XL, 65XE 130XE, A500+, A600, A1200, ATARI 1040 STF

pear

  • *****
  • Wiadomości: 5509
  • Miejsce pobytu:
    Będzin
  • Z80 only
Odp: "CPCdiscXP" a dyskietka 3,5' czy wam to dobrze działa.
« Odpowiedź #21 dnia: 2013.03.13, 12:08:45 »
Dam znać jak przytargam starego PC z garażu.
ZX/Enterprise/CPC/Robotron/C128D

martin381

  • *****
  • Wiadomości: 1213
  • Miejsce pobytu:
    JAROCIN
  • Gdzie jestem.....dokąd zmierzam....dokąd
Odp: "CPCdiscXP" a dyskietka 3,5' czy wam to dobrze działa.
« Odpowiedź #22 dnia: 2013.03.14, 21:18:41 »
Dzisiaj sprawdzałem na dwu stacjach z końcówką LEB i dwu z końcówką KE czyli te z listy z wynikiem pozytywnym,
dyskietki są poprawnie formatowane i zapisywane na PC jak i odczytwane nz CPC.
Założyłem jeszcze te starą stację LHSE  robiąc  format i weryfikację , przy której było dużo błędów oczywiście.
Następnie podłączyłem stację LEB zrobiłem weryfikację tej dyskietki i o dziwo nie wykazało błędów
dalej sprawdziłem na CPC programem MultiMark i też jest OK , można wgrać obraz dysku na PC i uruchomić na CPC.


MOŻE KTOŚ POWIE O CO W TYM BIEGA BO JA JUŻ NIC NIE JARZĘ >:( >:( >:(

albo brutalniej

KU..A   NIE    OGARNIAM   TEGO :-X :-X
Spectrusie  i akcesoria(rożne  , przechodnie , nie tylko komputerki) , miałem w rękach ISSUE 1 , Harlequin , poszukuję spektrusia którego zmajstrowałem 28 lat temu , AX81 , ZXUNO , ICOM IC7000  call sign SQ3PLR

martin381

  • *****
  • Wiadomości: 1213
  • Miejsce pobytu:
    JAROCIN
  • Gdzie jestem.....dokąd zmierzam....dokąd
Odp: "CPCdiscXP" a dyskietka 3,5' czy wam to dobrze działa.
« Odpowiedź #23 dnia: 2013.03.23, 09:00:51 »
Cisza na froncie  :o czy nikt nie walczy z tematem ;)
PEAR robiłes jakieś experymenty.?
Spectrusie  i akcesoria(rożne  , przechodnie , nie tylko komputerki) , miałem w rękach ISSUE 1 , Harlequin , poszukuję spektrusia którego zmajstrowałem 28 lat temu , AX81 , ZXUNO , ICOM IC7000  call sign SQ3PLR

pear

  • *****
  • Wiadomości: 5509
  • Miejsce pobytu:
    Będzin
  • Z80 only
Odp: "CPCdiscXP" a dyskietka 3,5' czy wam to dobrze działa.
« Odpowiedź #24 dnia: 2013.03.23, 17:30:14 »
PC-et który znalazłem w garażu pamięta chyba jeszcze dinozaury i nie bardzo się nadaje do testów.
Mam plan B. Dzieciak ma starszy model PC z Windows XP na nim popróbuję, tylko na razie nie mogę oderwać młodego od komputera  >:(
ZX/Enterprise/CPC/Robotron/C128D

martin381

  • *****
  • Wiadomości: 1213
  • Miejsce pobytu:
    JAROCIN
  • Gdzie jestem.....dokąd zmierzam....dokąd
Odp: "CPCdiscXP" a dyskietka 3,5' czy wam to dobrze działa.
« Odpowiedź #25 dnia: 2013.03.23, 18:03:12 »
Jeden ze znajomych też miał problemy z cpcdiskXP , nabył tego samsunga co ja z końcówką LEB i wszystko buja się na maxa , zero problemów tak jak u mnie , ciekawe dlaczego u Ciebie PEAR ta stacja nie działa  , mam potwierdzone cztery przypadki ,że zmiana stacji na LEB
lub KE naprawia wszystkie problemy. :D
Spectrusie  i akcesoria(rożne  , przechodnie , nie tylko komputerki) , miałem w rękach ISSUE 1 , Harlequin , poszukuję spektrusia którego zmajstrowałem 28 lat temu , AX81 , ZXUNO , ICOM IC7000  call sign SQ3PLR

pear

  • *****
  • Wiadomości: 5509
  • Miejsce pobytu:
    Będzin
  • Z80 only
Odp: "CPCdiscXP" a dyskietka 3,5' czy wam to dobrze działa.
« Odpowiedź #26 dnia: 2013.03.24, 15:04:18 »
No to po testach. Młodego pogoniłem od komputera - dobrze mu to zrobi :)
Z lenistwa od razu wziąłem napęd Samsunga, bo u innych działa.
Płyta Gigabyte GA-M61P-S3, procesor AMD Phenom X4, system Windows XP Pro.

JAK RĘKĄ KU.WA ODJĄŁ !!! Te same dyskietki - żadnych bad sectorów, wszystko działa.
Formatuje, kopiuje. Na 40 ścieżek, na 80 ścieżek, jedna strona, dwie strony. No wszystko.

Będę musiał dzieciakowi od czasu do czasu szlaban na komputer dawać, żeby sobie dyskietki spreparować ;)

Innych napędów nie sprawdzałem. Jak kiedyś będę miał nadmiar wolnego czasu to ewentualnie sprawdzę.
ZX/Enterprise/CPC/Robotron/C128D

Gelip

  • *****
  • Wiadomości: 765
    • Sysprep WinXP SP2 64-bit for pure UEFI with ACPI, AHCI, NVMe, USB 3.x
Odp: "CPCdiscXP" a dyskietka 3,5' czy wam to dobrze działa.
« Odpowiedź #27 dnia: 2013.05.30, 20:03:48 »
Stacja FDD SAMSUNG SFD-321B/LEB - w przeciwieństwie do tych na których nie działa dobrze CPCDiskXP - ma jedną podstawową różnicę: wbudowany przełącznik czujnika gęstości dyskietki.

Tutaj gościu o nicku hawui1 pisze, jak znalazł różnicę porównując napęd /LEB z innymi napędami stwarzającymi problemy.

O tajemniczym przełączniku można przeczytać też tutaj:
Cytuj
Now the problem with this is that there are two methods of changing between low and high density modes - software or hardware control. There is a small switch inside the drive which opens when it locates the hole in an HD disc and switches the drive into HD mode.
« Ostatnia zmiana: 2013.05.30, 20:11:37 wysłana przez Gelip »
"Byte" Personal Computer
Брестское ПО средств вычислительной техники