speccy.pl
Facebook Like


SPECCY.PL

[SPECCY.PL PARTY 2023.1]

[WIKI SPECCY.PL]
Polecamy

KOMITET SPOŁECZNY KRONIKA POLSKIEJ DEMOSCENY
PIXEL HEAVEN 2023
AYGOR
Forum ZX Spectrum
Zawartość panelu chwilowo niedostępna
Archiwum plików ZX Spectrum
Nawigacja
Buzzsaw+
BUZZSAW+ (FOXTON LOCKS MIX)

Kiedy Aleksiej Pażytnow z kolegami tworzył grę "Tetris" nie miał raczej pojęcia, jak ogromną popularność zdobędzie ich dzieło. "Tetris" doczekał się wersji na chyba wszystkie maszyny służące do grania, a proste zasady gry były potem dziesiątki razy wykorzystywane w produkcjach tetrisopodobnych, które mniej lub bardziej przypominały oryginał. Jedną z takich produkcji jest "Cosmo Gang", która na Spectrum ukazała się pod tytułem "Buzzsaw+".

Mamy więc studnię, do której wpadają klocki, a dokładniej mówiąc skrzynki. Wraz z nimi wpadają też stworki, których niszczenie jest celem gry. Do niszczenia służy piła tarczowa spadająca co jakiś czas ze stworkami i skrzynkami. Piła toczy się w lewo lub prawo i wycina stworki na swojej drodze. Obok studni jest wskaźnik pokazujący ile stworków trzeba wyeliminować żeby przejść do kolejnego etapu. Tych ostatnich jest dziesięć i różnią się od siebie wyglądem stworków i szybkością spadania elementów w studni. Spadające skrzynki po jakimś czasie utworzą stertę zapychającą studnię. Można temu zapobiec układając skrzynki tak, aby tworzyły poziome linie - jeśli taka linia powstanie, to zostaje usunięta, a to co leżało nad nią spada niżej. W późniejszych etapach gry pojawiają się nowe elementy, takie jak ciężarek zgniatający przedmioty pod nim, gwiazda niszcząca stworki wokół siebie, czy Goity - nieprzyjemne stworki chowające się pod studnią, by w odpowiednim momencie przesunąć jej zawartość o jeden rząd wyżej.
Każdy, kto grał w "Tetrisa" (a ktoś nie grał?) nie powinien mieć kłopotów z grą w "Buzzsaw+". Zasady są podobne, ale nie identyczne, więc gra stanowi pewne wyzwanie dla fanów tego typu łamigłówek.

"Buzzsaw+" nie wyróżnia się może oryginalnością pomysłu na grę, ale wyróżnia się na pewno wykonaniem graficznym. Jeśli ktoś zastanawiał się jak by wyglądały spectrumowe gry, gdyby nie istniał limit dwóch kolorów w obrębie kwadratu 8*8 pikseli, to tu może to zobaczyć. Autor zastosował tzw. rainbow graphics, czyli więcej niż 2 kolory w obrębie jednego znaku. Efekt ten na Spectrum znany jest od dawna, ale stosowano go zwykle na nieruchomych elementach ekranu jak napisy w menu gry, czy na planszy z hi-score. W "Buzzsaw+" rainbow graphics występuje praktycznie wszędzie, łącznie z planszą gry i płynnie przesuwanymi obiektami. Wygląda to wspaniale i momentami trudno uwierzyć, że gramy na Speccy! Dźwięk sprawia już mniejsze wrażenie, chociaż jest przyzwoitej jakości (tu polski akcent - muzykę na początku napisał Mister Beep). Sterowanie w grze może odbywać się przy pomocy klawiatury lub joysticka Kempston bądź Sinclair.
Program do działania wymaga Spectrum z 48kB pamięci, ale działa też na Spectrum 128 choć nie prezentuje żadnych dodatkowych atrakcji. Gra automatycznie wykrywa model komputera, na którym została uruchomiona i ustawia odpowiednio timingi. Jeśli jednak grafika nie jest wyświetlana poprawnie, to można samodzielnie zmienić ustawienia.

Czy "Buzzsaw+" ma jakieś wady? Zauważyłem jedną, ale dość poważną - gra nie posiada zakończenia. W ostatnim etapie nie ma określonej liczby stworków do unicestwienia, gra się więc już tylko na punkty. Szkoda, bo konkretne zakończenie gry to zawsze nagroda dla gracza za wytrwałość.

Mimo wszystko oceniam grę wysoko, jest bardzo wciągająca i rewelacyjnie wykonana. Grałem na szarym +2 z divIDE i wszystko działało prawidłowo.

Piotr "PopoCop" Szymański

BUZZSAW+ (FOXTON LOCKS MIX) (C) 2011 Jason J. Railton & Mister Beep

Grafika: 95%
Dźwięk: 75%
Ogólnie: 85%
gorzyga
gorzyga dnia 06.08.2013 12:45:42

Gra jest świetna. Wciągnęła mnie na ładnych parę godzin. Bez problemu działa na "gumiaku" a także na Speccy2010.

Dodaj komentarz
Zaloguj się, aby móc dodać komentarz.
Oceny
Tylko zarejestrowani użytkownicy mogą oceniać zawartość strony
Zaloguj się , żeby móc zagłosować.

Brak ocen. Może czas dodać swoją?