Autor Wątek: [RC2014] - uruchomione  (Przeczytany 18472 razy)

Waldek

  • ****
  • Wiadomości: 257
  • Miejsce pobytu:
    Łużyce
Odp: [RC2014] - uruchomione
« Odpowiedź #30 dnia: 2024.06.29, 15:17:06 »
W końcu mam prawie wszystkie ważne komponenty zebrane razem i mogę przystąpić do montażu.
Mam nadzieję, że terminal będzie działał również w wersji 1.1.
Zastanawiam się, czy @tapy może mi pomóc z programowaniem ESP?

damik

  • Fresh rosin sniffer ;)
  • Moderator
  • *****
  • Wiadomości: 2514
  • Miejsce pobytu:
    Generalnie Polska, głównie Bytom czasem Bielsko-Biała oraz okolice
  • ZX'owy i nie tylko...
Odp: [RC2014] - uruchomione
« Odpowiedź #31 dnia: 2024.06.29, 21:23:37 »
ESP akurat zaprogramujesz poprzez port szeregowy z PC, nie trzeba do tego specjalistycznego programatora.  ;)
Wszystkiego po trochu: Schwarz, mydło i powidło... konsole, stare i nieco nowsze komputery oraz akcesoria i duperele.

Waldek

  • ****
  • Wiadomości: 257
  • Miejsce pobytu:
    Łużyce
Odp: [RC2014] - uruchomione
« Odpowiedź #32 dnia: 2024.06.29, 22:03:42 »
Tak, też tak kiedyś myślałem.
Ale nie udało mi się sflashować dotychczas ESP32 dla GBS-C, zawsze brakuje jakaś biblioteka  :-\
Chyba bez znajomości działania Arduino IDE nie jest to takie proste.

No cóż, najpierw zmontuję płytkę SC126 i podłączę  ją do laptopa przez TeraTerm.

tapy

  • ****
  • Wiadomości: 254
  • Z80 & CP/M
Odp: [RC2014] - uruchomione
« Odpowiedź #33 dnia: 2024.06.30, 12:33:29 »
Nie jest to szczególnie wielkie wyzwanie. W środowisku Arduino należy jako pierwsze zainstalować ESP32 (dodając zawarty tam link w Plik->Preferencje->Dodatkowe adresy URL do menażera płytek), a następnie zainstalować najnowszą wersję biblioteki FabGL.
Po instalacji podłączamy sam moduł (ma dedykowane piny do programowania) poprzez konwerter USB-Serial do PC i z poziomu Arduino wybieramy odpowiedni port i płytkę "ESP32 Wrover Module". Następnie z przykładów wybieramy FabGL->VGA->AnsiTerminal który należy zmodyfikować dla tej konkretnej płytki:
configdialog.h
static const char *  UARTPORT_STR[]       = { "FabGL Terminal: TX=13 RX=12",
                                              "USB: TX=1 RX=3",
                                              "PS/2 Mouse: TX=27 RX=26" };
static const uint8_t UARTPORT_TX[]        = { 13,
                                              1,
                                              27 };
static const uint8_t UARTPORT_RX[]        = { 12,
                                              3,
                                              26 };

oraz w głównym AnsiTerminal.ino
// RTS/CTS hardware flow gpios
#define UART_RTS 34
#define UART_CTS 2

Kompilujemy, przesyłamy na moduł (należy pamiętać o przycisku BOOT w trakcie programowania!) i po przeniesieniu modułu na SC126 (pamiętając o zapięciu zworek "Ser1") możemy się cieszyć pełnym, kolorowym terminalem ANSI/VT100.  :)

PS. Ustawienia terminala dostępne są pod F12 z klawiatury, obsługa drugiego portu "Ser2" wymaga zmiany na "PS/2 Mouse" z menu (lub bardziej elegancko zmiana tego napisu w przedstawionym configdialog.h np. "Port 2").

Waldek

  • ****
  • Wiadomości: 257
  • Miejsce pobytu:
    Łużyce
Odp: [RC2014] - uruchomione
« Odpowiedź #34 dnia: 2024.06.30, 17:03:53 »
Dzięki @tapy za wyjaśnienia dotyczące programowania ESP, to będzie mój następny projekt :)

Instalacja SC126 poszła szybciej niż się spodziewałem i nie muszę szukać błędów, działa od pierwszego włączenia.
Ale widzę wiele nowych wyrażeń na terminalu (laptop), więc będę musiał poczytać trochę więcej na stronie głównej scc.
Jest to bardzo ciekawa "zabawka" z możliwością  rozbudowy.


Zegar

  • *
  • Wiadomości: 23
  • Miejsce pobytu:
    Europa
  • Z80/CA80
Odp: [RC2014] - uruchomione
« Odpowiedź #35 dnia: 2024.07.01, 18:36:28 »
Nie jest to szczególnie wielkie wyzwanie. Następnie z przykładów wybieramy FabGL->VGA->AnsiTerminal który należy zmodyfikować dla tej konkretnej płytki:

PS. Ustawienia terminala dostępne są pod F12 z klawiatury, obsługa drugiego portu "Ser2" wymaga zmiany na "PS/2 Mouse" z menu (lub bardziej elegancko zmiana tego napisu w przedstawionym configdialog.h np. "Port 2").

No właśnie. Niczego nie trzeba modyfikować. Po wgraniu "Ansi Terminal" należy podłączyć monitor oraz klawiaturę i włączyć. Po wciśnięciu [F12] zmieniamy ustawienia w pozycji "Port" i cieszymy się nową zabawką. Napisałem o tym wczoraj, ale mój post zaginął.  :(

Waldek

  • ****
  • Wiadomości: 257
  • Miejsce pobytu:
    Łużyce
Odp: [RC2014] - uruchomione
« Odpowiedź #36 dnia: 2024.07.02, 21:39:15 »

Po instalacji podłączamy sam moduł (ma dedykowane piny do programowania) poprzez konwerter USB-Serial do PC i z poziomu Arduino wybieramy odpowiedni port i płytkę "ESP32 Wrover Module".


Przepraszam za pytanie, a co z EPAD na ESP32 i PCB?
Czy powierzchnie muszą się ze sobą stykać, czy jest to bez znaczenia?

Zegar

  • *
  • Wiadomości: 23
  • Miejsce pobytu:
    Europa
  • Z80/CA80
Odp: [RC2014] - uruchomione
« Odpowiedź #37 dnia: 2024.07.02, 21:53:19 »
Lutowałem zwykłą lutownicą, więc pod spodem nie przylutowałem i działa.  :) Czy się dotykają nie wiem.
Pytanie jest w porządku. Też się nad tym zastanawiałem, ale obejrzałem film na YT i przestałem się martwić.

Waldek

  • ****
  • Wiadomości: 257
  • Miejsce pobytu:
    Łużyce
Odp: [RC2014] - uruchomione
« Odpowiedź #38 dnia: 2024.07.05, 13:53:31 »
Tak jak się spodziewałem, mam problemy >:(
Czy ustawienia płyty dla ESP 32 są prawidłowe?
Tak to wygląda w tej chwili:

Zegar

  • *
  • Wiadomości: 23
  • Miejsce pobytu:
    Europa
  • Z80/CA80
Odp: [RC2014] - uruchomione
« Odpowiedź #39 dnia: 2024.07.05, 14:36:14 »
Warum auf deutsch?  ;)
Nie zmieniałem żadnych ustawień - wszystkie domyślne dla "wrover". Płytka powinna być odłączona od wszystkiego poza konwerterem ttl/USB. Potrzebna jest zworka JP1-PROG. Przez nią idzie zasilanie z USB.

Waldek

  • ****
  • Wiadomości: 257
  • Miejsce pobytu:
    Łużyce
Odp: [RC2014] - uruchomione
« Odpowiedź #40 dnia: 2024.07.05, 14:56:17 »
Warum auf deutsch?, ich bin ein ehemaliger Bürger der DDR ;)

Ok, w ustawieniach też nic nie zmieniałem, więc powinno działać.
Jeszcze nie programowałem, tylko kompilowałem z funkcją Verify.
Jest wiele błędów, na przykład:
#warning "legacy adc driver is deprecated, please migrate to use esp_adc/adc_oneshot.h and esp_adc/adc_continuous.h for oneshot mode and continuous mode drivers respectively."
Obecnie używam adaptera do programowania dla tego ESP32.

Zegar

  • *
  • Wiadomości: 23
  • Miejsce pobytu:
    Europa
  • Z80/CA80
Odp: [RC2014] - uruchomione
« Odpowiedź #41 dnia: 2024.07.05, 15:09:46 »
Jechałem w sobotę w okolicach Lausitzringu. Widziałem mnóstwo odrestaurowanych trabantów, simsonów i innych zabytków. Jechał też żuk-kamper, ale był po przeciwnej stronie autostrady i nie widziałem numerów rejestracyjnych.  8)

Nie mam tak ładnego programatora... Używam zwykły FTDI. W kod nie wnikałem. Jest "działający" w stopniu, który mnie zadowala. Poza tym nie zgłębiłem jeszcze tajników ESP32. Próbowałem zrobić klawiaturę dotykową na WROOM, ale ma 10 elektrod tylko teoretycznie. Niestety jest wiele ograniczeń związanych ze "straping pins", czy jakoś tak (piszę z głowy), które uniemożliwiają użycie różnych funkcjonalności. Na razie odłożyłem ESP32 i używam tylko "gotowce".

damik

  • Fresh rosin sniffer ;)
  • Moderator
  • *****
  • Wiadomości: 2514
  • Miejsce pobytu:
    Generalnie Polska, głównie Bytom czasem Bielsko-Biała oraz okolice
  • ZX'owy i nie tylko...
Odp: [RC2014] - uruchomione
« Odpowiedź #42 dnia: 2024.07.05, 16:09:46 »
Ja tam widzę różnicę w "Upload speed", moim zdaniem ma to znaczenie. ;)

Tutaj opis co i jak:
https://forum.arturhome.pl/t/esp-wroom-32-esp32-devkit-instrukcja-step-by-step-dla-poczatkujacych/6966

UWAGA - w odpowiednim momencie należy wcisnąć na płytce przycisk BOOT, bez tego nie będzie dostępu do bootloadera i program się nie wgra.
Wszystkiego po trochu: Schwarz, mydło i powidło... konsole, stare i nieco nowsze komputery oraz akcesoria i duperele.

Waldek

  • ****
  • Wiadomości: 257
  • Miejsce pobytu:
    Łużyce
Odp: [RC2014] - uruchomione
« Odpowiedź #43 dnia: 2024.07.05, 20:20:43 »
Dzięki za wskazówkę.
Problem polega na tym, że sketch nie chce się skompilować.
Komunikat o błędzie "legacy adc driver is deprecated, please migrate to use esp_adc/adc_oneshot.h and esp_adc/adc_continuous.h for oneshot mode and continuous mode drivers respectively."
prawdopodobnie nie jest nowy, https://github.com/esphome/issues/issues/5153
https://esp32.com/viewtopic.php?f=2&t=33691
https://docs.espressif.com/projects/esp-idf/en/stable/esp32/migration-guides/release-5.x/5.0/peripherals.html

Nie mam pojęcia co jeszcze mogę zrobić.

damik

  • Fresh rosin sniffer ;)
  • Moderator
  • *****
  • Wiadomości: 2514
  • Miejsce pobytu:
    Generalnie Polska, głównie Bytom czasem Bielsko-Biała oraz okolice
  • ZX'owy i nie tylko...
Odp: [RC2014] - uruchomione
« Odpowiedź #44 dnia: 2024.07.05, 20:27:16 »
Ale to błąd i nie daje kodu wynikowego czy tylko ostrzeżenie ale kompilator generuje kod wynikowy ?
W drugim przypadku można raczej śmiało zaprogramować ESP32. ;)

Wszystkiego po trochu: Schwarz, mydło i powidło... konsole, stare i nieco nowsze komputery oraz akcesoria i duperele.