Adapter AutoFire: Różnice pomiędzy wersjami

Z ZX Spectrum Wiki
(Utworzono nową stronę "== Opis == Temat dodania do joysticka układu "auto-fire" powraca na forum jak bumerang. Były pomysły układu programowalnego w oparciu o jeden z dostępnych współcz...")
 
Linia 1: Linia 1:
 
== Opis ==
 
== Opis ==
Temat dodania do joysticka układu "auto-fire" powraca na forum jak bumerang. Były pomysły układu programowalnego w oparciu o jeden z dostępnych współczesnych 8-bitowych procesorów (np. AtTiny albo PIC12F). Jednak można prościej i bez uczenia się programowania, kupowania programatora do tych układów. Wystarczy dobrze znany układa scalony z serii [https://pl.wikipedia.org/wiki/Timer_555 555] kilka elementów biernych i możemy cieszyć się samodzielnie zbudowanym układem generującym impulsy.  
+
Temat dodania do joysticka układu "auto-fire" powraca na forum jak bumerang. Były głosy i  pomysły układu programowalnego w oparciu o jeden z dostępnych współczesnych 8-bitowych procesorów (np. AtTiny albo PIC12F). Jednak można prościej i bez uczenia się programowania, kupowania programatora do tych układów. Wystarczy dobrze znany układa scalony z serii [https://pl.wikipedia.org/wiki/Timer_555 555] kilka elementów biernych i możemy cieszyć się samodzielnie zbudowanym układem generującym impulsy (układ astabilny).  
  
W tym układzie 555 pracuje jako generator przebiegów prostokątnych o zadanej częstotliwości i wypełnieniu ok. 50%. Nie wdając się w zbędne dywagacje oraz szczegóły, które można doczytać w karcie katalogowej NE555 (lub podobnego) albo na [https://pl.wikipedia.org/wiki/Timer_555 Wikipedii], do samodzielnego zbudowania "auto-fire" wystarczy:
+
Najczęściej spotykanym schematem przy wyszukiwaniu w internecie pojawia się schematu z rysunku nr 1. Ma one pewne drobne błędy, ale można go wykorzystać do dalszych samodzielnych zabaw. W tym układzie 555 pracuje jako generator przebiegów prostokątnych o zadanej częstotliwości i wypełnieniu ok. 50%. Nie wdając się w zbędne dywagacje oraz szczegóły, które można doczytać w karcie katalogowej NE555 (lub podobnego) albo na [https://pl.wikipedia.org/wiki/Timer_555 Wikipedii], do samodzielnego zbudowania "auto-fire" wystarczy:
  
 
* płytka prototypowa (tzw. breadboard)
 
* płytka prototypowa (tzw. breadboard)

Wersja z 18:05, 14 maj 2018

Opis

Temat dodania do joysticka układu "auto-fire" powraca na forum jak bumerang. Były głosy i pomysły układu programowalnego w oparciu o jeden z dostępnych współczesnych 8-bitowych procesorów (np. AtTiny albo PIC12F). Jednak można prościej i bez uczenia się programowania, kupowania programatora do tych układów. Wystarczy dobrze znany układa scalony z serii 555 kilka elementów biernych i możemy cieszyć się samodzielnie zbudowanym układem generującym impulsy (układ astabilny).

Najczęściej spotykanym schematem przy wyszukiwaniu w internecie pojawia się schematu z rysunku nr 1. Ma one pewne drobne błędy, ale można go wykorzystać do dalszych samodzielnych zabaw. W tym układzie 555 pracuje jako generator przebiegów prostokątnych o zadanej częstotliwości i wypełnieniu ok. 50%. Nie wdając się w zbędne dywagacje oraz szczegóły, które można doczytać w karcie katalogowej NE555 (lub podobnego) albo na Wikipedii, do samodzielnego zbudowania "auto-fire" wystarczy:

  • płytka prototypowa (tzw. breadboard)
  • układ scalony NE555 lub odpowiednik - 1 szt.
  • rezystor 1k - 1 szt.
  • potencjometr 100k - 1 szt.
  • kondensator ceramiczny 10nF (opcjonalnie) - 1 szt.
  • kondensator elektrolityczny lub tantalowy 4.7uF/10V - 2 szt.
  • przełącznik dwupozycyjny - 1 szt.
  • przewody do połączenia całosci
  • zasilacz o napięciu wyjściowym 5-9V (może być zasilacz od ZX Spectrum, ale uwaga na polaryzację).


Dodatkowo przydadzą się:

  • rezystor 470R
  • dioda elektroluminescencyjna (tzw. LED) o dowolnym kolorze


Po złożeniu, zgodnie ze schematem nr 1, zmiana rezystancji potencjometru powoduje zmiany częstotliwości impulsów w zakresie od 1.5Hz do 300Hz. Aby sprawdzić działanie układu, należy od wyjścia NE555 (pin nr 3) podłączyć szeregowo rezystor 470R i diodę w kierunku przewodzenia do masy (GND).

Na podstawie powyższego układu została zaprojektowana płytka, posiadająca dwa złącza, jedno (Joy_WE) do podpięcia joysticka w standardzie Atari i drugie (Joy_WY)do wpięcia do portu typu Kempston. Adapter działa tylko z portami Kempston, które posiadają zasilanie na pinie nr 7 i masę (GND) na pinie nr 8.


Przydatne informacje

  • karta katalogowa układu scalonego NE555
  • schemat adaptera
  • projekt płytki w formacie KiCADa oraz na OSHPark


Linki

Wątek na forum speccy.pl: AutoFIre