FDC do Juniora

Z ZX Spectrum Wiki

Replika

Płyta sterownika FDD - replika

Replika oryginalnego sterownika stacji dyskietek FDC-800J/B+ została opracowana w kwietniu 2015 roku przez kol. einwall1 (przerysowanie schematu z oryginalnej dokumentacji płytki FDC-800J/B oraz fizyczne rozmieszczenie elementów) oraz Maxxc (wytrasowanie ścieżek 99% zgodne z płytką wersji B). Układ został przetestowany w praktyce i jest wolny od wad.

Pliki do wykonania sterownika zostały opublikowane na forum speccy.pl w wątku Dokumentacja sterownika FDC-800J/B+ do Elwro 800 Junior.


Wersja uproszczona

Pomysłodawcą projektu jest kol. nietoperz z forum speccy.pl

Kontroler FDD do Elwro 800 Juniora jest przycięta wersja oryginalnego kontrolera, z układem WD37C65B-PL na pokładzie. Kontroler został przetestowane na zwykłej stacji 3.5" HD z PC. Sprawdzono wczytywanie CP/Ma oraz gier z poziomu Basica. Po uruchomieniu ROM-y -3 raportują, że Junior jest wersją bezdyskową. Praca kontrolera może być niestabilna, ponieważ kontroler może mieć problemy z odczytem ścieżki 0. ROM wymaga modyfikacji (do sprawdzenia).

Obrazy DSK są nagrywane przy użyciu CPCDiskXP, a ich zawartość można zmodyfikować poprzez konwersję DSK->RAW SAMdiskiem i edycję przy pomocy CPMtools (potrzebne odpowiednie definicje dysku Juniora).


Kontroler FDC + układ dźwiękowy AY

Więcej informacji na stronie AY+FDC.


Dodatkowe informacje