ULA

Z ZX Spectrum Wiki

Oryginalne układy:

  • 5C102E - pierwsza ULA, wyprodukowana przez firmę Ferranti na przełomie marca i kwietnia 1982. Pierwszy układ nosi oznaczenie 8214, a więc 14 tydzień 1982 roku. Zawierała błąd, powodujący wstrzymywanie i instrukcji I/O podczas aktualizacji video. Inżynierowie Sinclair'a dodali modyfikację - mała płytka z układem scalonym nalutowana na ULA do góry nogami - stąd nazwa "dead cockroach" (martwy karaluch).
  • 5C112E/E-2/E-3 - wyprodukowana około sierpnia 1982. Poprawiono błąd pierwszego układu ULA, ale... ten błąd maskował inny, który niestety został dostrzeżony dopiero w wersji 5C112: sygnał A0 nie był sprawdzany równocześnie z /IORQ, co powodowało przerywanie operacji I/O np. dla ZX Printer, w momencie gdy nadchodziło kolejne żądanie I/O. Poprawiono to poprzez poddanie sygnałów A0 i /IORQ operacji OR, wynik był podawany na pin /IOREQ w ULA. Modyfikacja była dodawana zewnętrznie z powodu braku wolnych pinow w układzie ULA. Projektanci zdecydowali wykonać ja dodając tranzystor ZTX313 montowany na procesorze lub jego okolicach. Od trzeciej rewizji (Iss3) plyty, dodatkowy tranzystor otrzymal stale miejsce na PCB i oznaczenie TR6.
  • 6C001E-5 - rzadko spotykana wersja ULA
  • 6C001E-6 - wyprodukowana ok. maja 1983. Poprawiono błędy z dwóch pierwszych ULA oraz zmodyfikowano timingi sygnału Color Burst, w celu zwiększenia kompatybilności z telewizorami Grundig i Hitachi. Ubocznym efektem tej modyfikacji było nieznaczne przesuwanie obrazu w lewo. Nowa ULA miała też obniżony pobór mocy - wykonano ją w nowej technologii.
  • 6C001E-7 - poprawiono dostęp do pierwszych 16KB RAM. Sygnał dla multipleksera w pierwszych trzech ULA był pobierany wprost z sygnału /RAS - multiplekser był przełączany na adres kolumny kiedy sygnał /RAS zmieniał się na niski. Powodowało to czasami konflikt tRAH (time of row address high). Nowa ULA miała opóźniony sygnał /CAS, aby tego uniknąć.
  • 6C011E - wersja NTSC ULA. Komputery przeznaczone na rynek USA nie przeszły testów FCC, więc pierwsza, niewielka partia tych komputerów trafiła do Chile. Dokładnie nie wiadomo, ile ich było wyprodukowanych. ULA z tym oznaczeniem była taktowana sygnałem 14.11 MHz - skutkuje to również szybszym taktowaniem Z80 - 3.5275 MHz. Było to konieczne w celu uzyskania czasu linii dla NTSC równego 63,5 μs.


Współczesne zamienniki:

  • mULA48
  • NebULA
  • SLAM48


Linki