ZX Taper

Z ZX Spectrum Wiki
Oficjalne logo edycji speccy.pl
ZX Taper

Opis

Pomysł symulatora magnetofonu z zastosowaniem procesora ATmega128 został zaczerpnięty ze strony www.trolsoft.ru. Projekt w obecnej formie bazuje na projekcie Olega Trifnowa (TrolSoft) i jest zgodny z jego oprogramowaniem w wersji od 1.1.3 do 1.1.6. Funckje zapisu i odczytu plików .tap i .wav zostały sprawdzone z róźnymi wersjami ZX Spectrum oraz jego klonami tj. ZX Spectrum 48K wydanie 2 i 6, Timex Computer 2048, Harlequin 48K w wersji G oraz Chrome 128K w wesji 3B.

Zalecane modyfikacje do wersji 1.0

Mod 1 - wspólne gniazdo Audio In/Out.

Mod 1 - zmiany na PCB

Aby zmienić wejście słuchawkowe (T_IN) na wejście i wyjście w jednym gniazdku, należy:

  • przeciąć ścieżkę łączoną dwa kanały (L i R) w gniazku T_IN. Miejsce cięcia pokazano na rysunku (Mod 1), a ścieżka znajduje się od strony elementów na płytce. Jest ona pod gniazdkiem T_IN.
  • wykonać połączenie kynarem pomiędzy punktami pokazanymi na rysunku (Mod 1).

Po modyfikacji:

  • Gniazko oznaczone T_OUT nie jest potrzebne, ponieważ po modyfikacji gniazdko T_IN służy do wyprowadzenia i wprowadzenia sygnału audio. Gniazdko T_OUT działa tak jak przed modyfikacją i może być wykorzystywane do wczytywania programów (na obu kanałach stereo).
  • Przewód mini-jack stereo do 2 x mini-jack mono (taki jak do ZX Spectrum +3) może być wykorzytany do wczytywania i nagrywania programów z ZX Spectrum, bez potrzeby przełączania wtyczki w ZX Taperze.


Mod 2 - poprawka do układu wejściowego (Audio In)

Mod 2 - dodatkowy kondensator odcinający

Ze względu na problemy z nagrywaniem z pewnych egzemplaży ZX Spectrum, należy zmodyfikować układ wejściowy audio, aby wyemilinować zakłócenia w sygnale wchodzącym do ZX Tapera. Dodatkowy kondesator (Cx) ma za zadanie odcięcie częstotliwości powyżej zakresu użytecznego dla funkcji nagrywania. Dodatkowy kondesator Cx o pojemności 4.7nF (0805) należy podłączyć pomiędzy bazę tranzysora Q1 a GND. Najlepszym miejscem na jego instalację, jest nalutowanie na rezystor R7.

Poprawkę nr 2 należy wykonać razem z poprawką nr 1. Jeżeli jednak po wykonaniu obu modyfikacji, nadal będą trudności z rozpoznaniem "pilota" przez ZX Tapera i będą występowały błędy zapisu (błąd CRC), należy zwiększyć pojemność kondensatora to 10nF.


Wydanie 1.1

Zmiany w stosunku do wydania 1.0:

  • naniesione obie poprawki do poprzedniej edycji
  • oba gniaza audio zostały zmienione na mono, aby można korzystać z firmowego kabelka do magnetofonu (2 x mono) dodawanego do każdego ZX Spectrum 16K/48K/+/128K czy Timexa 2048.

Linki

Wątek na forum speccy.pl: Symulator magnetofonu


Dokumentacja

  • schemat - wydanie 1.0a, 1.0b, 1.1
  • lista materiałowa - wydanie 1.1
  • rozmieszczenie elementów - wydanie 1.0a/b
  • firmware:
Wersja Data Opis
1.1.6 31/10/2017 oryginalny wsad do ATmegi od Autora projektu (ENG/RUS) AVR Tape Player
1.1.6a 31/10/2017 wersja zmodyfikowana dla speccy.pl (ENG/POL). Główne zamiany w stosunku do wersji oryginalnej: interfejs w języku polskim i angielskim oraz poprawiona obsługa mechanicznej blokady karty SD
1.1.6b 15/11/2017 zmiana klawisza odtwarzania na środkowy klawisz (ENTER)