speccy.pl
Facebook Like


SPECCY.PL

[SPECCY.PL PARTY 2022.1]

[WIKI SPECCY.PL]
Polecamy

KOMITET SPOŁECZNY KRONIKA POLSKIEJ DEMOSCENY
PIXEL HEAVEN 2023
AYGOR
Forum ZX Spectrum
Zawartość panelu chwilowo niedostępna
Archiwum plików ZX Spectrum
Nawigacja
Hostages
HOSTAGES

Grupa terrorystów opanowała ambasadę. Ich żądania są niemożliwe do spełnienia, a negocjacje nie wchodzą w rachubę. Jedyna szansa na uratowanie zakładników to sprawna akcja oddziału antyterrorystycznego.

Tak przedstawia się wstęp do gry "Hostages". Jest to gra zręcznościowa, w której dowodzimy grupą sześciu komandosów, a naszym celem jest eliminacja terrorystów i uratowanie zakładników. Rozgrywka została podzielona na 3 etapy. W etapie pierwszym mamy za zadanie umieścić trzech snajperów na wyznaczonych miejscach w budynkach sąsiadujących z ambasadą. Trudność polega na tym, że terroryści obserwują teren i przeczesują go reflektorami. Jeśli ktoś znajdzie się w świetle reflektora zostaje od razu ostrzelany. Droga na wyznaczone pozycje nie jest więc łatwa, trzeba unikać świateł i co chwila kryć się w wejściach do budynków, za murkiem itp. Kiedy snajperzy dotrą na wyznaczone miejsca śmigłowiec dostarcza na dach ambasady grupę uderzeniową i rozpoczyna się etap drugi. Najpierw snajperzy robią przegląd okien ambasady i posyłają kulkę pojawiającym się w nich terrorystom. Po wstępnym "oczyszczeniu" budynku do akcji wkracza grupa uderzeniowa. Komandosi opuszczają się z dachu na linach i przez okno wchodzą do wnętrza budynku. Zaczyna się etap trzeci, w którym komandosi przeszukują poszczególne pomieszczenia ambasady. Kręcą się tu terroryści, których należy szybko eliminować (bo inaczej oni wyeliminują nas). Najtrudniejszy moment to uwalnianie zakładników - są oni zawsze trzymani przez stojących za nimi terrorystów. Nieostrożny strzał i możemy zabić zakładnika, co jest niedopuszczalne (misja zostaje uznana za nieudaną). Jeśli uda się uwolnić zakładnika, to należy go zaprowadzić na najwyższe piętro, do pokoju bez okien. Uwolniony pracownik ambasady zostanie tam, a my możemy wrócić do szukania kolejnych. Przeszukiwanie budynku ułatwia mapka z rozkładem pomieszczeń na danym piętrze. Na mapie widoczni są też terroryści i zakładnicy. Misja zakończy się sukcesem, gdy wszyscy terroryści zostaną wyeliminowani, a nikt z zakładników ani komandosów nie zginie.

"Hostages" to gra z okresu kiedy komputery ośmiobitowe zaczęły odchodzić w cień, a ich miejsce zajmowały maszyny szesnastobitowe. Coraz więcej gier powstawało najpierw na te ostatnie, a w drugiej kolejności na starsze maszyny. Tak też było i z "Hostages". Wersja spectrumowa to konwersja z wersji szesnastobitowej, ale wykonana bardzo dobrze. Grałem sporo w wersję amigową i śmiało mogę stwierdzić, że na Spectrum obyło się bez cięć i zubożeń. Zachowano wszystkie etapy gry, a także intro i przerywniki. Grafika stoi na wysokim poziomie. Fragmenty ekranu, które są scrollowane wykonano w dwóch kolorach, ale wszystkie elementy statyczne, a także ostatni etap w 3D, ładnie pokolorowano. Dźwiękowo gra wykorzystuje układ AY i robi to świetnie. W czasie gry prawie non-stop słychać muzykę, a oprócz niej strzały, silnik helikoptera, samplowane krzyki.

Wszystko co napisałem powyżej dotyczy wersji dla Spectrum 128. Istnieje również wersja dla 48 kB pamięci, ale jest znacznie okrojona. Nie ma w niej etapu nr 2, grafika jest uboższa, a dźwięk to proste efekty z beepera. Zdecydowanie polecam wersję dla 128 kB, bo ta dla starszych modeli wygląda jak wersja demo.

Gra ma kilka stopni trudności, a grać można używając klawiatury, joysticka Sinclair lub Kempston.

Jak ktoś nie grał, to niech koniecznie nadrobi zaległości.

Piotr "PopoCop" Szymański

HOSTAGES (C) 1990 Infogrames

Grafika: 90%
Dźwięk: 90%
Ogólnie: 90%
1
Tygrys dnia 20.06.2013 11:15:07

Świetna gra! Grałem w nią godzinami Z przymrużeniem oka

Dodaj komentarz
Zaloguj się, aby móc dodać komentarz.
Oceny
Tylko zarejestrowani użytkownicy mogą oceniać zawartość strony
Zaloguj się , żeby móc zagłosować.

Brak ocen. Może czas dodać swoją?