speccy.pl
Facebook Like


SPECCY.PL

[SPECCY.PL PARTY 2023.1]

[WIKI SPECCY.PL]
Polecamy

KOMITET SPOŁECZNY KRONIKA POLSKIEJ DEMOSCENY
PIXEL HEAVEN 2023
AYGOR
Forum ZX Spectrum
Zawartość panelu chwilowo niedostępna
Archiwum plików ZX Spectrum
Nawigacja
DivIDE - doświadczenia z użytkowania

DivIDE

Jeśli ktoś chce dziś być spectrumowcem, ma do wyboru dwa wyjścia: używać emulatora albo zdobyć ZX Spectrum (lub jakiś jego klon). Pierwsze rozwiązanie jest proste, łatwe i przyjemne. Emulatorów jest dużo, są w większości darmowe i łatwodostępne w internecie. Podobnie rzecz ma się z oprogramowaniem, dzięki czemu na twardym dysku naszego PC możemy utworzyć sobie ogromny zbiór software'u. Później wystarczy już tylko uruchomić emulator i wczytać żądaną grę. Wszystko odbywa się szybko i sprawnie. Niektórym to jednak nie wystarcza. Brakuje im tego "czegoś", co pamiętają z dawnych lat, a mianowicie kontaktu z prawdziwym sprzętem. Przechodzimy więc do rozwiązania drugiego, czyli posiadania prawdziwego Spectruma. Wymaga to zwykle pewnych nakładów finansowych, bo retro sprzęt trochę ostatnio kosztuje. Jeśli już mamy upragniony komputer i chcemy go regularnie używać, to przydałby się nowoczesny nośnik danych umożliwiający przechowanie dużej liczby programów i szybki dostęp do nich. Krótko mówiąc - dysk twardy lub karta CF. Tylko jak to podłączyć do Spectrum? Odpowiedź brzmi: przy pomocy divIDE.

DivIDE jest to interfejs zawierający kontroler IDE, który umożliwia podłączenie do Spectrum dwóch urządzeń w tym standardzie. Mogą to być twarde dyski, CD-ROMy lub karty CF. DivIDE można podłączyć do dowolnego modelu ZX Spectrum, a także do Timexa 2048 i czechosłowackich Didaktików. Interfejs występuje w kilku wersjach, najprostsza to divIDE 57c i właśnie jej dotyczy niniejszy opis.

Kiedy włączymy komputer z podłączonym divIDE na ekranie powinno pojawić się logo interfejsu oraz lista wykrytych urządzeń IDE. Po wciśnięciu dowolnego klawisza następuje reset Spectrum i komputer jest gotowy do użytku. Aby załadować jakiś program z twardego dysku lub karty CF należy wcisnąć przycisk NMI znajdujący się na interfejsie. Wywoła on wewnętrzne oprogramowanie divIDE (tzw. firmware), za pomocą którego wybieramy plik do wczytania. Wyświetla ono na ekranie pliki i katalogi znajdujące się na dysku/karcie. Przy pomocy klawiszy kursora wskazujemy interesujący nas plik i wybieramy go wciskając Enter. Jeśli jest to tzw. snapshot, to nastąpi jego wczytanie i uruchomienie. Jeśli natomiast jest to obraz taśmy, to trzeba jeszcze załadować go znaną wszystkim komendą LOAD "". Wczytywanie programów odbywa się szybko i nie przekracza kilku sekund.

Firmware dostarczane wraz z urządzeniem divIDE 57c to FATware. Umożliwia ono współpracę z twardymi dyskami i kartami CF sformatowanymi jako FAT16. DivIDE nie ma funkcji formatowania, więc dysk/kartę trzeba przygotować na PC, na którym również nagrywamy pliki z programami dla Spectrum. FATware umożliwia wczytanie plików typu SNA, Z80, TAP i SCR. Istnieją także inne firmware obsługujące CD-ROMy, wczytujące obrazy dyskietek i pliki TZX. Moje divIDE ich jednak nie posiada, więc ze zrozumiałych względów ich nie opiszę.

Użytkownicy Spectrum ze 128 kB pamięci na pewno zauważą, że po podłączeniu divIDE komputer, zamiast wyświetlać znane menu startowe, zgłasza się w trybie usr 0. Powoduje to, że niektóre programy dla Spectrum 128 nie chcą działać. Dotyczy to najczęściej plików TAP. Można wtedy wypróbować dwie metody. Pierwsza polega na skorzystaniu ze specjalnego patcha, który wyświetla po resecie menu startowe 128. Pewne programy wymagają uruchomienia przy pomocy wspomnianego menu i patch często pomaga w takiej sytuacji. Druga metoda wymaga użycia emulatora. Wczytujemy kłopotliwy TAP do emulatora i gdy program się uruchomi wykonujemy snapshot. Taki snapshot kopiujemy następnie na spectrumowy dysk/kartę i powinien on działać z divIDE. Oczywiście nie każdy program da się "zmusić" do działania z divIDE, ale opisane wyżej metody pozwalają na uruchomienie przynajmniej części tych, które nie działają od razu.

Mam divIDE od pięciu lat i nie wyobrażam sobie używania mojego komputera bez tego interfejsu. Jest to obecnie, wg mnie, podstawowy dodatek do używanego regularnie ZX Spectrum.

Piotr "PopoCop" Szymański

Licencja Creative Commons Artykuł autorstwa Piotra "PopoCop" Szymańskiego został wydany na licencji Creative Commons Uznanie autorstwa - Użycie niekomercyjne - Bez utworów zależnych 4.0 Międzynarodowe License.
W oparciu o utwór dostępny pod adresem http://speccy.pl/articles.php?article_id=37

Pyza^Illusion
Pyza^Illusion dnia 20.07.2014 01:42:45

Dodać by tu trzeba, że samo divIDE z Fatware to tylko zwykła konsolka do odpalania gier/dem ( i tylko w określonych formatach - głównie .tap). Inne firmware, a w szczególności ESXDOS, dają również możliwość zapisywania własnej twórczości, oraz korzystania z ogromnej biblioteki programów w innych formatach, z których najważniejszy chyba to .trd.

Dodaj komentarz
Zaloguj się, aby móc dodać komentarz.
Oceny
Tylko zarejestrowani użytkownicy mogą oceniać zawartość strony
Zaloguj się , żeby móc zagłosować.

Brak ocen. Może czas dodać swoją?