speccy.pl
Facebook Like


SPECCY.PL

[SPECCY.PL PARTY 2022.1]

[WIKI SPECCY.PL]
Polecamy

Polskie Komputery
KOMITET SPOŁECZNY KRONIKA POLSKIEJ DEMOSCENY
PIXEL HEAVEN 2020
AYGOR
Forum ZX Spectrum
Zawartość panelu chwilowo niedostępna
Archiwum plików ZX Spectrum
Nawigacja
Wykorzystać większe możliwości, czyli ulepszone wersje gier III
WYKORZYSTAĆ WIĘKSZE MOŻLIWOŚCI, CZYLI ULEPSZONE WERSJE GIER. CZĘŚĆ 3

Po długiej przerwie witam w trzeciej części przeglądu gier, które wykorzystują możliwości ZX Spectrum 128/+2/+3.

Na początek absolutny klasyk: The Hobbit. O tej grze słyszał chyba każdy, nawet jeśli nie interesuje się przygodówkami. Wersja pierwotna, dla Spectrum z 48kB pamięci, powstała w 1982 roku. 33 lata później zapaleńcy z forum WOS stworzyli wersję dla komputerów z 128kB RAM. Różnica jest widoczna od razu - nowy obrazek tytułowy bije ten pierwotny na głowę. Podczas gry mamy więcej ilustracji, są one lepsze i wyświetlają się szybciej.

Italy 1990 to piłka nożna wydana z okazji mundialu we Włoszech. Tym razem firma U.S. Gold nie dała takiej plamy jak cztery lata wcześniej i jej dzieło nie trafiło na listę największych gniotów (na listę gier wybitnych też zresztą nie). Wersje 48 i 128 różnią się tym, że ta ostatnia wyświetla krótkie animacje towarzyszące wydarzeniom na boisku.

Days Of Thunder jest komputerową wersją filmu z Tomem Cruisem. Treścią filmu są amerykańskie wyścigi samochodowe, więc nietrudno się domyślić, że gra też polega na ściganiu się. Nie jest to szczególnie udany tytuł, ale jak ktoś się uprze i chce grać, to niech odpali wersję 128, która ma lepszą grafikę w obrazkach przerywnikowych.

Chase H.Q. to też gra wyścigowa, ale zdecydowanie lepsza (niektórzy twierdzą, że najlepsza). Różnice pomiędzy wersjami 48 i 128 są widoczne w menu - na Spectrum 128 logo gry jest animowane, można też zmienić metodę sterowania (na Spectrum 48 sterowanie wybieramy raz i potem już nie można go zmienić).

Symulatory lotu na Spectrum pozwalają zazwyczaj polatać współczesnymi maszynami. Czasami jednak zdarzają się wyjątki, jak np. Spitfire 40. Tytuł w zasadzie mówi wszystko - latamy angielskim myśliwcem w 1940 roku. Dla Spectrum 128 powstała specjalna wersja gry z dodatkową opcją "Mission".

Bobby Carrots to spectrumowa wersja gry logicznej wydanej pierwotnie na telefony komórkowe. Sterujemy królikiem, który - w zależności o trybu gry - musi zebrać wszystkie marchewki lub umieścić pisanki w przygotowanych miejscach. Gra ma oddzielne wersje 48 i 128, ale wygodniej jest grać w tą drugą, bo okno gry jest większe.

Kolejne gry, to wersje dyskowe dla Spectrum +3. Chociaż ten model nie był zbyt popularny (szacuje się, że stanowi 15% wszystkich sprzedanych egzemplarzy ZX Spectrum), to jednak ukazywały się dla niego gry rozszerzone w stosunku do wersji kasetowych. O kilku pisałem już w poprzednich częściach artykułu, a teraz czas na następne.

Butcher Hill to zręcznościówka nawiązująca do popularnego w latach osiemdziesiątych tematu wojny w Wietnamie. Grupa żołnierzy musi przetrwać w dżungli i dostać się do tytułowego Wzgórza Rzeźników. Każdy etap rozgrywki to w zasadzie inna gra, a jeden z nich to prosty FPS. Różnica między wersją kasetową a dyskową jest niewielka - proszę przyjrzeć się obrazkom poniżej i spróbować dostrzec czym się różnią.

Turrican II to strzelanina połączona z platformówką, która na Spectrum mogła być hitem gdyby zrobiły ją te same osoby co pierwszego Turricana. Tak się jednak nie stało i efektem jest gra mająca grafikę powodującą łzawienie oczu. Wersja dyskowa posiada mały bonus w postaci loading screenu.

W grze Mystical wcielamy się w kandydata na magika, który niechcący powoduje zniknięcie fiolek z miksturami i zwojów z zaklęciami. Żeby je odzyskać trzeba przemierzyć 12 poziomów i pokonać wielu przeciwników. W wersji kasetowej wita nas statyczny obrazek, a w wersji dyskowej mamy animowane intro.

After The War to zręcznościówka osadzona w postnuklearnej rzeczywistości. Musimy przedrzeć się przez Manhattan, dotrzeć do rakiety kosmicznej i uciec z Ziemi. Podobnie jak w przypadku Mysticala wersja kasetowa posiada loading screen, a wersja dyskowa krótkie intro. Przy okazji mała ciekawostka: After The War najpierw została wydana na komputery, a potem powstała też wersja automatowa.

Filmowa trylogia "Powrót do przyszłości" jest znana prawie każdemu. Wszystkie części filmu doczekały się komputerowych adaptacji. Dyskowa wersja Back To The Future III została wzbogacona o nagrobek, który pojawia się po naszej śmierci.

Untouchables to również gra na podstawie filmu. Naszym zadaniem jest walka z gangsterami w Ameryce lat dwudziestych ubiegłego wieku. W wersji kasetowej pomiędzy etapami gry pojawiają się strony gazet. W wersji dyskowej pojawiają się też dodatkowe obrazki.

P-47 Freedom Fighter to strzelanina przeniesiona z automatów. Lecimy w prawo i rozwalamy kolejnych wrogów (czasami wyjątkowo dużych). Na Spectrum +3 przed każdym etapem pojawia się obrazek z bossem, którego będziemy musieli pokonać.

Z automatów przeniesiona została też gra Golden Axe. Tym razem akcja dzieje się w realiach fantasy, a trup ściele się gęsto. Gra pomyślana jest jako wędrówka przez krainę Yuria. W wersji dyskowej nasza droga jest zaznaczana na mapie wyświetlanej między etapami.

I jeszcze jedna gra, która na komputery trafiła z salonów gier: Vindicators. Kierujemy futurystycznym czołgiem i próbujemy zniszczyć kosmiczne bazy naszych wrogów. Po drodze zbieramy gwiazdki, dzięki którym czołg można ulepszyć. W wersji kasetowej fiasko naszej misji oznajmia napis na ekranie, a w wersji dyskowej dodatkowy obrazek.

Iron Lord to ciekawe połączenie gry zręcznościowej i strategicznej osadzone w średniowieczu (coś w stylu Defender Of The Crown). Naszym zadaniem jest utorować sobie drogę do utraconego tronu. Wersja dyskowa posiada więcej animacji, np. podczas podróżowania widać przesuwający się na mapie punkt oraz animowanego jeźdzca na koniu. W wersji kasetowej po wskazaniu na mapie miejsca docelowego od razu się tam przenosimy.

Na koniec zostawiłem grę bardzo znaną - Shadow Of The Beast. Był to megahit na Amidze, który doczekał się konwersji na wiele innych komputerów, w tym i na Spectrum. W wersji kasetowej przed rozpoczęciem danego etapu na ekranie pojawia się jego opis. W wersji dyskowej wygląda to lepiej, bo oprócz opisu wyświetlany jest też obrazek.

Ile jest dokładnie gier korzystających z większych możliwości Spectrum 128/+2/+3? Tego nie wiem, ale zaryzykuję stwierdzenie, że przedstawiłem większość z nich (w sumie ponad 75 tytułów). Odnajdywanie kolejnych jest coraz trudniejsze, więc kończę moje poszukiwania, a niniejszy artykuł jest ostatnim z serii. Mam nadzieję, że jego lektura nie była marnowaniem czasu.

Autor: Piotr "PopoCop" Szymański

Licencja Creative Commons Artykuł autorstwa Piotra "PopoCopa" Szymańskiego został wydany na licencji Creative Commons Uznanie autorstwa - Użycie niekomercyjne - Bez utworów zależnych 4.0 Międzynarodowe License.W oparciu o utwór dostępny pod adresem http://speccy.pl/articles.php?article_id=55

5
PopoCop dnia 22.03.2018 09:19:13

Jak to zwykle bywa, kilka dni po publikacji artykułu znalazłem przypadkiem kolejną grę Uśmiech
Kwik Snax na 128k ma scenki z jajecznym zespołem The Dizzy Mob - w menu gry zespół koncertuje, a przed rozpoczęciem rozgrywki pojawia się ilustrowana historyjka-intro.

35
Abrimaal dnia 25.03.2018 01:22:51

Chase HQ na 128k to także muzyka, moim zdaniem najlepsza ze wszystkich platform, na które gra wyszła. Soundtrack na 48k jest swego rodzaju ciekawostką. Utwory z 48k to kompozycje na samą perkusję, też bardzo wysokiej jakości.
Na 128k perkusję połączono z muzyką AY, prawdopodobnie był to pierwszy soundtrack wykorzystujący wszystkie 4 kanały muzyczne jednocześnie. Smaku dodają też komentarze i informacje wypowiadane z centrum dowodzenia.

Piroman
Piroman dnia 07.12.2018 12:01:27

Dodałbym jeszcze:
Robocop 2 i 3 oraz Where Time Stood Still wydane tylko na 128k

PopoCop
PopoCop dnia 25.05.2019 08:46:34

Kolejna znaleziona gra. Operation Thunderbolt w wersji dyskowej ma obrazki po każdym etapie.

Dodaj komentarz
Zaloguj się, aby móc dodać komentarz.
Oceny
Tylko zarejestrowani użytkownicy mogą oceniać zawartość strony
Zaloguj się , żeby móc zagłosować.

Brak ocen. Może czas dodać swoją?