speccy.pl
Facebook Like


SPECCY.PL

[SPECCY.PL PARTY 2023.1]

[WIKI SPECCY.PL]
Polecamy

KOMITET SPOŁECZNY KRONIKA POLSKIEJ DEMOSCENY
PIXEL HEAVEN 2023
AYGOR
Forum ZX Spectrum
Zawartość panelu chwilowo niedostępna
Archiwum plików ZX Spectrum
Nawigacja
[Zin80#4] Interfejs stacji dyskietek dla komputerów standardu MSX

Tekst został opublikowany w Zin80 #4

INTERFEJS STACJI DYSKIETEK DLA KOMPUTERÓW STANDARDU MSX
by Skoti

Telemática to firma, która w latach osiemdziesiątych była jednym z większych producentów elektroniki oraz oprogramowania w Argentynie. Zajmowała się sprzedażą komputerów MSX licencjonowanych przez koreańskie Daewoo pod własną marką Talent. Również pod tą marką oprócz samych komputerów produkowała całkiem pokaźną gamę peryferiów. Były to joysticki, myszki, interfejsy sieciowe i szeregowe, napędy dyskietek i kontrolery do nich. Jednym z bardziej popularnych produktów był interfejs stacji dyskietek Telemática/Talent TDC-600.

Przedstawione urządzenie jest klonem tego interfejsu i zostało opracowane na podstawie dostępnych w sieci schematów. Płytka została zaprojektowana tak, aby mieściła się w obudowie kartridża. Sam interfejs jest bardzo prosty w konstrukcji i łatwy w uruchomieniu nawet przez osoby nie mające dużego doświadczenia z elektroniką. Stąd też bierze się jego duża popularność. Całość zbudowana jest zaledwie z czterech układów scalonych i garstki elementów pasywnych. Sercem urządzenia jest kontroler WD37C65B firmy Western Digital. Jego niewątpliwą zaletą jest to, że integruje w sobie wszystkie funkcje niezbędne w komunikacji z napędem stacji dyskietek, a które do tej pory musiały występować osobno, na przykład separator danych. Kolejny układ na płytce to klasyczny generator zegara zbudowany na układzie TTL typu 74LS04 wraz oscylatorem kwarcowym o częstotliwości 16 MHz. Pamięć ROM zawiera oprogramowanie sterownika oraz rozszerzenie wbudowanego w komputer interpretera BASIC o dodatkowe polecenia związane z obsługą stacji dyskietek. Demultiplekser 74LS138 w dużym uproszczeniu odpowiada za sterowanie liniami sygnałowymi kontrolera WD37C65B w zależności od tego czy zapisujemy czy też czytamy z niego dane.

Do interfejsu możemy podłączyć maksymalnie dwa napędy. Do wyboru są napędy 5,25” – 180 i 360 KB oraz 3,5” – 360 i 720 KB. W przypadku używania napędów 3,5” z komputerów PC musimy upewnić się, że posiadają one czujnik gęstości dyskietki. Kiedy rynek zdominowały dyskietki HD o pojemności 1,44 MB producenci obniżając koszty produkcji często rezygnowali z jego montażu. Dodatkowo na płytce znajdują się zworki umożliwiające konfi gurację kolejności podłączonych napędów A/B, B/A i sygnału MOTOR ON. Cały projekt repliki wraz plikami do produkcji płytki, tzw.„gerbery”, schemat oraz lista elementów (BOM) dostępne są w repozytorium GitHub pod adresem: https://github.com/konkotgit/MSX-DC-600.


Charakterystyka interfejsu stacji dyskietek DC-600
Kompatybilność MSX, MSX2/2+ i TurboR
KontrolerWD37C65B
Ilość obsługiwanych napędów2
Rodzaj napędów 5.25” – 180 i 360 KB
3,5” – 360 i 720 KB
Disk BASICWersja 1
Brak komentarzy. Może czas dodać swój?
Dodaj komentarz
Zaloguj się, aby móc dodać komentarz.
Oceny
Tylko zarejestrowani użytkownicy mogą oceniać zawartość strony
Zaloguj się , żeby móc zagłosować.

Brak ocen. Może czas dodać swoją?