Płyta główna ZX Spectrum Issue 1

Z ZX Spectrum Wiki
ZX Spectrum Issue 1

Opis

Pierwsza oficjalna wersja ZX Spectrum, która trafiła do sprzedaży. Specyfikacja podstawowej wersji ZX Spectrum::

  • procesor Z80A taktowany 3.5MHz,
  • 16KB ROM z BASIC,
  • 16KB pamięci RAM rozszerzalnej do 48KB przy pomocy dedykowanego moduł,
  • modulator TV pracujący na kanale 36,
  • we/wy na magnetofon kasetowy,
  • zasilacz 9V/1.4A, z odwrotną polaryzacją złącza.

ZX Spectrum Issue One był wyposażony w gumowe klawisze w kolorze szarym, ale można także je spotkać we wczesnych partiach drugiego wydania, tzw. Issue 1.5.

W wydaniu pierwszym były montowane dwie wersje układu ULA, 5C102E i 5C112E. ULA 51C102E wymagała korekty w postaci sławnego "zdechłego karalucha" (ang. dead cockroach), a w przypadku zastosowania drugiej wersji ULA, wymagany jest tzw. "spider mod" na procesorze. W zależności od wersji zastosowanego układu ULA i producenta pamięci RAM, na płycie mogą występować różnice w wartościach niektórych elementów biernych, albo są dodatkowe elementy bierne, które nie zostały uwzględnione na oryginalnym schemacie.

ZX Spectrum Issue One replika i oryginał

Szacuje się, że tej wersji ZX Spectrum sprzedano od 15 do 18 tysięcy sztuk. ZX Spectrum z tą płytą posiada dużą wartość kolekcjonerską, a można go rozpoznać po numerze seryjnym na spodniej części budowy. Numer ten powinien być w kolorze zielonym oraz zaczynać się od numeru serii 001. Drugą część składowa numerur seryjnego powinna być mniejsza od 35000. Przykładowy numer seryjny ZX Spectrum Issue One: 001-003525.

W maju 2020r. powstała replika tej płyty i nosi nazwę wyd. 2020. Wszystkie materiały z tym przypiskiem zamieszczone dziale dokumentacji dotyczą repliki.


Linki

Wątek na forum speccy.pl: ZX48 PCB - projekt Kamino


Dokumentacja