speccy.pl
Facebook Like


SPECCY.PL

[SPECCY.PL PARTY 2023.1]

[WIKI SPECCY.PL]
Polecamy

KOMITET SPOŁECZNY KRONIKA POLSKIEJ DEMOSCENY
PIXEL HEAVEN 2023
AYGOR
Forum ZX Spectrum
Zawartość panelu chwilowo niedostępna
Archiwum plików ZX Spectrum
Zin80 numer 4
NewsOkładka Zin80 numer 4 Ukazał się kolejny numer periodyku Zin80. To już czwarty numer. Bez zbędnego wstępu zapraszam na lekturę artykułów:
MYDŁO I POWIDŁO 2, CZYLI KOLEJNE CIEKAWOSTKI O GRACH
Gra

Ogromna (i wciąż rosnąca) liczba spectrumowych gier jest źródłem rozrywki, ale i źródłem ciekawostek. Zapraszamy do lektury kolejnego ciekawego tekstu, którego autorem jest Popocop.


WYKORZYSTAĆ WIĘKSZE MOŻLIWOŚCI, CZYLI ULEPSZONE WERSJE GIER. CZĘŚĆ 4
GraZapraszamy do przeczytania kolejnej porcji ciekawostek dotyczących różnic w tych samych grach dla ZX Spectrum 48k i 128k. Autorem czwartej części jest popocop. Link do artykułu.


Janusz Gajewicz - elektronik, programista jakich coraz mniej.
Wywiad Janusz Gajewicz był znany głównie z oprogramowania dla ZX Spectrum wydawanych przez wydawnictwo KWCz w latach osiemdziesiątych. To na jego produktach całe rzesze młodzieży uczyło się ortografii, matematyki czy też robiło sobie tekst inteligencji. Zapraszam na wywiad do działu z artykułami.
Zbiór ciekawostek o spectrumowych grach
Gra
Na ZX Spectrum ukazało się dziesiątki tysięcy gier. Wśród nich można odnaleźć bardzo ciekawe 'smaczki'. popocop zauważył i podzielił się nimi w najnowszym artykule MYDŁO I POWIDŁO, CZYLI RÓŻNE CIEKAWOSTKI O GRACH. Przyjemnej lektury!
THE SHOE PEOPLE
Gra
W dzisiejszych czasach małe dzieci mają bardzo łatwy dostęp do komputerów, tabletów i smartfonów. Urządzenia te zapewniają mnóstwo gier i innych atrakcji dla kilkulatków. Czy ZX Spectrum może konkurować z nowoczesnymi gadżetami i dostarczyć dzieciom ciekawą zabawę? Tak, jeśli znajdziemy odpowiedni program. Jednym z nich jest The Shoe People. Zapraszamy na lekturę artykułu autorstwa popocopa!
PRZEKRACZAJĄC GRANICE, CZYLI GRAFIKA NA BORDERZE
Gra
Są gry, w których można spotkać efekty na borderze. popocop identyfikował kilka z nich a rezultaty poszukiwań zawarł w artykule PRZEKRACZAJĄC GRANICE, CZYLI GRAFIKA NA BORDERZE. Zapraszamy do lektury!
Celowniczki - Suplement
Gra
popocop rozwija temat "celowniczków"w swoim kolejnym artykule. Zapraszamy do lektury.
Celowniczki
Gra Strzelanki to bardzo liczny i jednocześnie różnorodny gatunek gier komputerowych. Można wydzielić w nim wiele podgatunków w zależności od kierunku przesuwu ekranu, rodzaju scenerii, widoku na miejsce akcji itp. Niestrudzony popocop opisał jeden z typów sprzelanek. Zapraszamy do przeczytania artylułu o 'celowniczkach'!
TEN SAM TYTUŁ, TEN SAM WYDAWCA, ALE NIE TA SAMA MUZYKA

Zwykle w wydaniach tej samej gry na różne komputery, temat muzyczny był ten sam, różnił się tylko brzmieniem chipu i czasem ilością utworów w grze. W niektórych tytułach, szczególnie takich które były autorskimi produkcjami (nie konwersjami z arcade) wydawca dał pełną swobodę muzykom, dzięki czemu w wydaniach na różne platformy, słuchamy całkiem innych kompozycji, różnych lub tych samych autorów. Zapraszamy do przeczytania artykułu na ten temat, którego autorem jest Abrimaal, twórca AYGOR

TEN SAM TYTUŁ, TEN SAM WYDAWCA, ALE NIE TA SAMA GRA
Recenzja W latach osiemdziesiątych i wczesnych dziewięćdziesiątych, daną grę wydawano zwykle dla wielu popularnych wtedy komputerów. Poszczególne wersje były często prawie identyczne - ten sam scenariusz, postacie i obszar gry. Jedyną różnicą była oprawa graficzno-dźwiękowa, która wynikała z różnych możliwości sprzętowych. Weźmy na przykład grę Bruce Lee. Wydano ją dla mnóstwa komputerów, ale jeśli grałeś w jedną wersję, to od razu rozpoznasz też inną. To samo można powiedzieć o takich tytułach jak Beach Head, Cybernoid, Operation Wolf, Spy Vs. Spy i wielu innych.
Ale czasami wspomniana wyżej reguła była łamana. PopoCop w swoim artykule przybliża gry, które mimo noszenia tego samego tytułu, są inne na różnych komputerach.